Dráždivý kašel je opravdu nepříjemný. Budí nás ze spánku a dráždí nás čím dál více. Odkašlávání nepomáhá, jen víc a víc rozdírá krk. Na dráždivý kašel nepomáhá téměř žádný medikament. Než tedy začnete příště kupovat předražené kapky a sirupy proti kašli, zkuste si vytvořit svůj vlastní lék s pomocí běžných bylinek.
Jetel luční (Trifolium pratense)
Jetel luční má krásné fialovo-růžové květy a roste po celé České republice. Funguje dobře jako expektorant (pro odkašlávání). Tato bylina se využívá jako tradiční léčba kašle, bronchitidy a přetížení hrudníku. Vytvořte si z byliny uklidňující čaj tím, že sušené květiny necháte 10 minut louhovat v horké vodě.
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Bohužel nemluvíme o sladkých bonbonech. Kořen lékořice velmi dobře funguje jako expektorant a můžete ho použít k výrobě vlastního sirupu proti kašli. Má uklidňující účinek na slizniční membrány a je užitečný také při léčbě bolestí v krku a kašli. Čaj vytvoříte tak, že jednu čajovou lžičku kořene (sušeného a nakrájeného na plátky) necháme louhovat v šálku vody po dobu 10 minut. Slijte a užívejte 2 až 3 šálky denně po dobu až sedmi dní. Lékořice není vhodná pro těhotné ženy, pro osoby trpící onemocněním srdce, ledvin, jater nebo hypertenzí.
Jablečník obecný (Marrubium vulgare)
Zapomeňte na sirup na kašel, který jste si koupili v obchodě, a připravte si vlastní lék z jablečníku obecného: 30 g listů jablečníku (sušených či čerstvých) zalijte 300 ml vody a vařte 10 minut. Přeceďte tekutinu a změřte její objem. Přidejte dvakrát více medu a dobře promíchejte. Tento sirup můžete uchovávat v lednici po dobu až dvou měsíců. Dávkování je 1 čajová lžička až čtyřikrát denně. Jablečník se používá na dráždivý kašel.
Rmenec sličný (Chamaemelum nobile)
Obtěžuje vás kašel celou noc? Neexistuje nic lepšího, než šálek připravený z této byliny. Rmenec sličný je známější pod názvem heřmánek. Pokud si dáte heřmánkový čaj před spaním, můžete se těšit také lepšímu spánku.
Sage (Salvia officinalis)
Tato kuchyňská bylinka je známá pro své blahodárné účinky na bolest v krku a kašel. Šalvějový čaj se používá jako kloktadlo. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku sušené šalvěje zalijete 150 ml horké vody. Můžete také použít čerstvou šalvěj – dvě lžičky na stejné množství vody. Nechte 10 minut odstát a podávejte. Kromě kašle je tento odvar dobrý také jako léčba nadměrného pocení.
Jilm plavý (Ulmus rubra)
Jilm je schválen jako jemný lék na kašel a bolest v krku. Vychutnejte si šálek čaje z této rostliny až třikrát denně. Připravíte ho snadno: 1-2 lžičky sušené práškové kůry zalijte 150 ml vody. Vhodné je čaj osladit medem, stévií nebo melasou. Přidat můžete i skořici, která prohřeje organismus. Dejte si ale pozor: jilm může zpomalit vstřebávání jiných léků.