Jetel luční

Česky:

Jetel luční
Latinsky:  

Trifolium pratense
Slovensky:

ďatelina lúčna

Všichni víme, že čtyřlístek nosí štěstí. Ale pokud jde o vaše zdraví, nespoléhejte na náhodu. Místo toho, abyste užívali různé chemické doplňky stravy, začněte užívat jetel luční. Vaše tělo a mysl budou vděční.

Léčebné účinky

Česky: Jetel luční, Latinsky: Trifolium pratense, Slovensky: ďatelina lúčna
 • Snižuje symptomy menopauzy.
 • Zlepšuje množství minerálů v kostní dřeni.
 • Pomáhá posilovat zdraví kostí.
 • Snižuje riziko srdečních problémů (jako je vysoký cholesterol a příznaky vysokého krevního tlaku).
 • Posiluje imunitu.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Léčí kašel, infekce dýchacích cest.
 • Léčí také některé kožní problémy, jako je psoriáza a ekzém.
 • Snižuje riziko vzniku rakoviny.
 • Napodobuje účinky estrogenu.
 • Čistí plíce, nosní cesty a dýchací systém sliznic.
 • Zlepšuje průtok krve (oběh).
 • Snižuje zánět kůže.
 • Řídí hladinu cholesterolu a pomáhá udržet tepny od plaku.

Použití a přípravky

Výzkum naznačuje, že působí jako přírodní diuretikum, což znamená, že zvyšuje tvorbu moči a vyrovnává hladiny tekutin v těle. Jetel zlepšuje imunitní funkci tím, že pomáhá tělu zbavit se nadměrného odpadu – hlenu a toxinů, které se mohou hromadit v těle. Ukázalo se, že pomáhá očistit játra, plíce, trávicí orgány a krev.

Léčebné účinkyjetel luční díky svým aktivním chemickým složkám, což jsou izoflavony.  Izoflavony jsou rostlinné chemikálie, které produkují estrogenové účinky v těle, které napodobují účinky přírodního estrogenu, který produkují jak muži, tak ženy. Nízká hladina estrogenu je problematická (stejně tak nadměrné množství estrogenu), protože vede ke vzniku několika typů rakovin.

Jetel je také zdrojem mnoha různých vitamínů, minerálů a elektrolytů, včetně vápníku, chrómu, hořčíku, vitamínu B, vitamínu C a dalších.

Výzkum ukázal, že jetel luční je pro většinu lidí bezpečný a pracuje poměrně rychle, přináší pozitivní změny na zdraví pokožky hlavy, vlasů, kůže, libida, nálady, spánku a energie během několika měsíců po použití.

Jetel luční lze nalézt ve standardizované formě nebo v kapslích. Jeho isoflavony jsou velmi silné a odlišné od konzumace celé byliny, proto jsou zapotřebí mnohem nižší dávky. Klinické studie, včetně těch, které byly provedeny u postmenopauzálních žen, používaly různé dávky k bezpečnému dosažení pozitivních účinků. Dodržujte proto dávkování uvedené na obalu vašeho výrobku.

Kontraindikace:

Nepoužívejte během těhotenství, kojení a u dětí.. Vyhněte se použití jetelu i v případě, že trpíte formou rakoviny, citlivé na estrogen.

Ženy, které užívají estrogeny nebo aktuální prodělávají hormonální substituční léčbu, by se měly před použitím jetele poradit s lékařem.

O jeteli

Jetel luční (Trifolium pratense L.) je rostlina z rodu Fabaceae, která se používá ve formě bylinných doplňků stravy pro posílení imunity a pozitivní hormonální efekty, speciálně u žen. Jetel luční ve skutečnosti patří do stejného rodu, jako luštěniny (například arašídy nebo fazole).

Jetel luční dorůstá výšky 10-100 cm, je to vytrvalá bylina. Latinské jméno označuje jeho listy složené ze tří částí. Na rostlině v období od května do října rostou hlávkovité květy, které jsou velké 2-4 cm a mají červenou až růžovo-fialovou barvu. Plodem je jednosemenný lusk. Semena mají ledvinovitý tvar a jsou velká asi 2,5 mm.

Jetel se vyskytuje na pastvinách. Svůj původ má v Evropě, ale také západní Asii a severní Afriky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty