Rmenec sličný známý též jako rmen sličný, rmen římský, nebo pod názvem heřmánek římský.
Česky:
Rmenec sličný |
Latinsky:
Chamaemelum nobile |
Slovensky:
Ruman rímsky |
Léčivé účinky
- má silné protizánětlivé účinky
- pomáhá při stresu a napětí
- pročišťuje organismus
- léčí záněty dutiny ústní a zánět uší
- pomáhá při léčbě zevních ran
O rmenci sličném
Rmenec sličný (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis) pochází z čeledi hvězdicovitých. Poznáte ho podle malého vzrůstu, kolem čtyřiceti centimetrů. Má plazivý oddenek s ochmýřenou lodyhou. Má střídavé a dělené listy. Drobné bílé květy tvoří jazykovité úbory poskládané kolem žlutého terče uprostřed. Rmenec má velmi intenzivní a charakteristickou vůni, kvete od června do září.
Roste na výživných, lehkých a humusových půdách s dostatkem slunce. Setkat se s ním můžeme na nejrůznějších místech podél cest, na polích a loukách. Vyskytuje se na celém území České republiky a také po celé Evropě.
Použití, návody a recepty
Rmenec znali už staří Egypťané, kteří ho uctívali nade všechny léčivky pro jeho všestranné využití. Vůni tamní lidé inhalovali, šňupali a listy kouřili pro úlevu při astmatických záchvatech nebo nespavosti.
Rmenec má velmi podobné léčivé účinky jako heřmánek pravý, který ale u některých jedinců vyvolává alergické reakce. Rmenec sličný však snáší i lidé, kteří kvůli zdravotním problémům heřmánek pravý nemohou užívat.
Tato bylinka má všestranné použití. Dá se používat při nejrůznějších zánětlivých onemocněních, jako uvolňující látka při stresu a nervovém vypětí i jako tinktura pro kloktání. Heřmánek římský se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Látky v něm obsažené uvolňují obličejové svaly a vyhlazují pleť.
Široké spektrum léčivých účinků se dá využít k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Čaj z Rmence uklidňuje nervové napětí, zmírňuje nespavost, uklidňuje zažívací poruchy. Přiložením na ránu urychluje hojení.
Kontraindikace:
Nezapomeňte, že patří do čeledi Asteraceae – pozor na alergie. Rmenec je bezpečný pro těhotné a kojící ženy.
Domácí recepty
- Nálev: Listy, květy a natě smíchané do čajové směsi: Použijeme jednu až dvě čajové lžičky, které přelijeme 250 ml horké vody a necháme odstát po dobu patnácti minut. Nakonec se nálev scedí a pije se jeden až dva denně.
- Odvar: Plody, semena a kořeny smíchané do čajové směsi: Použijeme jednu čajovou lžičku, kterou slijeme 250 ml horké vody. Po patnácti minutách odvar scedíme a pijeme po doušcích jeden až dva denně.