Zácpa u dětí a jak si s ní poradit

Děti často trpí zácpou, protože buď mají špatnou stravu – příliš mnoho sladkého, nebo zapomenou v zápalu hry dostatečně pít. Obvykle se nejedná o nic vážného, ale řešit to musíme, abychom předešli komplikacím do budoucna. Zácpu řešíme úpravou jídelníčku, dostatečným pitným režimem a pomoci nám můžou i některé bylinky. Tak pěkně po pořádku:

Úprava jídelníčku

Když dítě trpí zácpou, úplně vynecháme maso. Rovněž tak vynecháme sladkosti, hlavně čokoládu, a všechny potraviny, které tzv. „staví“, tj. podávají se při průjmu: brambory, mrkev, rýže, suché pečivo, banány. Naopak podáváme potraviny s dostatkem vlákniny: ovoce (kromě banánů), zeleninu (kromě mrkve), ovesné vločky, müsli.

Dostatečný pitný režim

Pitný režim musíme dodržovat jak my dospělí, tak i děti. Zatímco dospělý člověk by měl denně vypít 2–3 litry tekutin, u dítěte stačí 1–2 litry, v závislosti na hmotnosti. Obvykle se uvádí, že by to mělo být cca 30 ml na kg hmotnosti, ale je to velmi individuální. Důležitější, než kolik toho dítě vypije, je samozřejmě spíš to, co pije. Měla by to být voda, minerální voda, neslazený čaj, ovocné šťávy, v menší míře džusy a započítává se i polévka. Naopak do pitného režimu nepatří přeslazené limonády, kola a už vůbec ne káva, nebo dokonce alkohol! Což by vás snad ani nenapadlo.

A co bylinky, které pomáhají proti zácpě?

Na závěr vám poradíme ještě pár bylinek, které působí jako přírodní projímadlo (to umělé raději dětem nepodáváme, protože by mohlo narušit jejich přirozené nutkání dojít si na záchod). Jsou to: lněné semínko, fenykl, černý rybíz, jitrocel, celer, černý bez (květy i plody – obojí můžeme ve formě šťávy, plody i ve formě marmelády). Pomáhá také odvar ze sušených švestek, švestková šťáva či přesnídávka, odvar ze sušených jablek a kvašené kyselé zelí.

Přejeme vám, aby vaše děťátko zácpa brzy přešla!

bylinkopedie nákup produktů

 

 

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here