Zácpa u dětí a jak si s ní poradit

Děti často trpí zácpou, protože buď mají špatnou stravu – příliš mnoho sladkého, nebo zapomenou v zápalu hry dostatečně pít. Obvykle se nejedná o nic vážného, ale řešit to musíme, abychom předešli komplikacím do budoucna. Zácpu řešíme úpravou jídelníčku, dostatečným pitným režimem a pomoci nám můžou i některé bylinky. Tak pěkně po pořádku:

Úprava jídelníčku

Když dítě trpí zácpou, úplně vynecháme maso. Rovněž tak vynecháme sladkosti, hlavně čokoládu, a všechny potraviny, které tzv. „staví“, tj. podávají se při průjmu: brambory, mrkev, rýže, suché pečivo, banány. Naopak podáváme potraviny s dostatkem vlákniny: ovoce (kromě banánů), zeleninu (kromě mrkve), ovesné vločky, müsli.

Dostatečný pitný režim

Pitný režim musíme dodržovat jak my dospělí, tak i děti. Zatímco dospělý člověk by měl denně vypít 2–3 litry tekutin, u dítěte stačí 1–2 litry, v závislosti na hmotnosti. Obvykle se uvádí, že by to mělo být cca 30 ml na kg hmotnosti, ale je to velmi individuální. Důležitější, než kolik toho dítě vypije, je samozřejmě spíš to, co pije. Měla by to být voda, minerální voda, neslazený čaj, ovocné šťávy, v menší míře džusy a započítává se i polévka. Naopak do pitného režimu nepatří přeslazené limonády, kola a už vůbec ne káva, nebo dokonce alkohol! Což by vás snad ani nenapadlo.

A co bylinky, které pomáhají proti zácpě?

Na závěr vám poradíme ještě pár bylinek, které působí jako přírodní projímadlo (to umělé raději dětem nepodáváme, protože by mohlo narušit jejich přirozené nutkání dojít si na záchod). Jsou to: lněné semínko, fenykl, černý rybíz, jitrocel, celer, černý bez (květy i plody – obojí můžeme ve formě šťávy, plody i ve formě marmelády). Pomáhá také odvar ze sušených švestek, švestková šťáva či přesnídávka, odvar ze sušených jablek a kvašené kyselé zelí.

Přejeme vám, aby vaše děťátko zácpa brzy přešla!

bylinkopedie nákup produktů

 

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here