Jistě znáte to pořekadlo, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Něco pravdy na tom určitě je, ale i rýmu můžeme alespoň zmírnit, nebo naopak uvolnit ucpaný nos. Těchto 5 bylinek je proti rýmě nejúčinnějších, tak si je zkuste zapamatovat ;-)
Černý bez
Jako u mnoha jiných neduhů i zde musíme na prvním místě uvést černý bez. Tato všestranná bylinka si poradí i s rýmou. Nejlépe ve formě čaje, ať již z květů, či z plodů černého bezu. Čaj je lahodný a zachutná i dětem, kterým jej můžeme dosladit medem nebo pampeliškovým medem či medem ze smrkových výhonků.
Heřmánek
Heřmánek pomáhá při rýmě hned dvakrát. Za prvé jako čaj, který opět zvláště dětem přisladíme medem či jiným domácím medem, který jsme si v létě vyrobili. Za druhé pomáhá při ošetření odřeného nosu, a to nejlépe ve formě nosního oleje s obsahem heřmánku. Takový olej si můžeme jednoduše připravit i doma, pokud do kvalitního oleje (olivového, mandlového apod.) naložíme sušené květy heřmánku, necháme alespoň 14 dní odstát v temnu a chladu a poté přecedíme. Uchováváme ve skleněné lahvičce nejlépe v chladu.
Zázvor
Zázvorový čaj je oblíbený hlavně u dospělých, děti jej kvůli výrazné chuti a vůni spíše chtít nebudou. Ale dospělí ocení, že čaj kromě léčení rýmy také vyvolává pocení a zahřívá organismus. Takže po vypití čaje rychle ulehněte do postele a vypoťte se.
Medvědí česnek
Tinktura z medvědího česneku uvolňuje ucpaný nos. Na ucpaný nos můžete však také použít sprej s mořskou vodou nebo s Vincentkou.
Máta
Poslední bylinkou, která se osvědčila v boji s rýmou, je máta. Můžete ji použít ve formě čaje, ale také ji můžete inhalovat: buď samotné lístky, ke kterým budete „jen“ čichat, nebo odvar z listů zalitý horkou vodou – přes hlavu si dejte ručník, aby vám horký vzduch neutíkal příliš rychle. Ať jste brzy bez rýmy!