V září bylinková sezona nekončí, zásobte se zdravím z přírody

kozlik lekarsky
Zdroj foto: pixabay

Jestliže máte pocit, že se příroda s příchodem podzimních měsíců ukládá ke spánku, není tomu úplně tak. Vyrazte do přírody, stále toho mnoho nabízí ze svých pokladů. Nasbírejte si zdraví do zásoby. Nasbírejte bylinky na podzim.

I když hlavní bylinková sezona končí, horké léto vystřídají vlhká a chladná podzimní rána, stále se bylinkám daří a stále je co sbírat do zásoby. Při procházkách ještě pořád narazíte na mnoho bylinek, které příroda nabízí zdarma a v zimě za ně nemusíte utrácet v lékárně.

jitrocel
Zdroj foto: StaraBlazkova, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons     Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý roste k užitku lidí už od dávných dob a jeho účinků také využívali. U nás se nachází poměrně hojně a najdeme ho téměř všude. Na loukách, pastvinách, podél cest a na mezích. Vytváří charakteristickou přízemní růžici podlouhlých listů.

Je výborným prostředkem na kašel a nachlazení. Látky v něm obsažené pomáhají léčit zahlenění, bronchitidu, astma a užívá se při tuberkulóze. Venkovští lidé ho s oblibou využívali k hojení ran. Ať už na čerstvé krvácející, tak na špatně se hojící. Čistí, detoxikuje. Velmi oblíbený a účinný je jitrocelový sirup:

  • Jitrocelový sirup bez vaření si v sobě uchová více prospěšných látek. Přichystáme si sklenici a podle velikosti natrháme množství jitrocelových lístků.
  • Budeme potřebovat cukr krystal ve stejném množství jako listy. K dochucení citron (nemusí být). Do vymyté sklenice vrstvíme střídavě jitrocelové lístky, cukr a plátek citronu. První vrstvou na dně jsou lístky, poslední cukr.
  • Obsah pečlivě upěchujeme. Zakryjeme folií a gumičkou, necháme na okně slunit asi 2-3 týdny. Mezitím jitrocel pustí šťávu. Nakonec přecedíme nebo propasírujeme přes plátno. Uchováváme ve skleničkách, v chladu a temnu.
kozlik
Zdroj foto: Burkhard Mücke, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons        Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je další užitečnou léčivkou, kterou sbíráme v podzimním čase. U nás roste po celém území, jen v horských oblastech se s ním příliš nesetkáte. Má rád vlhčí místa, hledejme na vlhkých loukách, v blízkosti vodních toků, příkopech, bažinatých místech. Pro léčebné účely se sbírají kořeny.

Známé jsou jeho uklidňující účinky, tiší stres, neklid, hysterii, bušení srdce, nervozitu, psychické napětí a nespavost. Příznivě působí při zeleném a šedém zákalu, zmírňuje silné menstruační krvácení. Zkuste si vyrobit tinkturu z kozlíku:

  • Čerstvý kořen omyjeme (nemáčíme ani urputně nedrhneme kartáčem) a pokrájíme na kousky. Dáme do sklenice a zalijeme čistým alkoholem, například vodkou tak, aby byly kořeny potopeny.
  • Necháme 14 dní macerovat. Scedíme a nalijeme do lahviček. Užívá se 20 kapek třikrát denně. V případě nespavosti lze jednorázově kávovou lžičku. Můžeme zamíchat do hrnečku s teplým mlékem a medem.
lopuch
Zdroj foto: pixabay                    Lopuch plstnatý

Lopuch plstnatý je bylinka, kterou téměř všichni v přírodě potkáváme, a ne vždy je to příjemné. Jeho pichlavé kuličky se nám totiž rády přichytávají na oblečení. Je téměř všude okolo nás, na rumištích, skládkách, podél cest.

Jeho výbornou vlastností je čištění krve, toho se využívá i při léčbě kožních chorob. Pomáhá při vypadávání vlasů, podporuje růst a zvětšuje jejich objem. Vyzkoušet můžete také na plísňové onemocnění nehtů a akné. Není nic snadnějšího, než si vyrobit odvar na posílení vlasů:

  • Lžíci kořenu vaříme asi 5 minut ve vodě, následně přisypeme lžíci kopřivy, heřmánku a břízy. Odstavíme a ponecháme 15 minut působit. Přecedíme.
  • Vlasy si umyjeme šamponem a opláchneme. Následně odvar vtíráme ke kořínkům vlasů, masírujeme pokožku, a nakonec jím vlasy ještě opláchneme.
jerabina
Zdroj foto: Marc Ryckaert, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    Jeřáb ptačí

Jeřáb ptačí může být až 15 metrů vysoký strom, na podzim zdobí přírodu oranžovými až červenými bobulkami. I když si mnoho lidí myslí, že jsou jeřabiny jedovaté, není to úplně pravda. Čerstvé bobulky obsahují kyselinu parasorbovou, když je budete konzumovat v syrovém stavu, dochází k nevolnosti a zvracení.

Bobulky je třeba tepelně upravit nebo usušit. Jeřabiny obsahují velké množství vitamínu C, posilují obranyschopnost, mírní trávicí potíže, tinktura z jeřabin léčí hemeroidy a zácpu, zlepšuje proudění lymfy. Čistí močové cesty a ledviny. Nápomocný může být čaj z jeřabin:

  • Lžičku sušených jeřabin nadrtíme, přelijeme hrníčkem vody a necháme 10 minut působit. Nakonec scedíme a pijeme 1-2 x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here