Které bylinky pomohou s paradentózou a zanícenými dásněmi?

usta

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé středního a vyššího věku, onemocnění patří mezi poměrně časté potíže dutiny ústní. I když je nutné navštívit zubního lékaře, můžeme si alespoň zkusit ulevit bylinkami. Které bylinky jsou na paradentózu a zanícené dásně?

Paradentóza je v současné době rozšířené onemocnění, určitou formou tohoto onemocnění trpí poměrně vysoké procento lidí. Je způsobena bakteriemi, které máme v ústech všichni, pokud však důkladně dodržujeme ústní hygienu, chodíme na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři a dbáme na zdravé stravování, bakterie můžeme udržet na uzdě. Pokud něco z toho zanedbáme, bakterie proniknou do mezizubních prostor a do malých poranění v dásni, následkem toho vzniká zánět.

Jak paradentózu poznáme

Onemocnění rozpoznáme dle otoku, zarudnutí a bolesti dání. Doprovází ho i zápach z úst, pachuť v ústech, napětí, tlak či brnění zubu, krvácení během čištění zubů nebo i spontánně. Dochází k uvolňování, viklání zubů nebo vzniku mezer a změn polohy zubu. Důsledkem je trvalé poškození zubu, které vede k jeho vypadnutí.

Po kterých bylinkách sáhnout

Paradentóza není vyléčitelná, lze však ulevit od projevů či zpomalit její průběh. Existuje několik „babských rad“, kterými si můžeme ulevit od nepříjemných projevů. Z uvedených bylinek si můžeme připravit i léčivé směsi.

Šalvěj je jednou z nevyužívanějších bylinek na dutinu ústní, je také součástí mnoha ústních vod. Má dezinfekční a stahující účinky. Podává se například i při infekcích v krku. Nejčastěji se připravuje jako kloktadlo.

Heřmánek má stahující a uklidňující účinky. Je vhodný zejména, pokud jsou akutně podrážděné dásně. Dá se použít i u miminek. Většinou se kloktá nebo masírují dásně heřmánkovým olejem.

hermanek

Řepík lékařský má schopnost urychlovat hojení a uklidňovat podrážděné sliznice, třeba dásně. Podrážděnou dutinu ústní kloktáme odvarem, můžeme do něj přidat i šalvěj nebo hřebíček.

Přeslička rolní je známa svými protikrvácivými účinky. Při bolestech zubů, zanícených a krvácejících dásních využíváme kloktadlo z bylinky. Můžeme kombinovat s některou výše uvedenou léčivkou.

Mochna nátržník je známá svými svíravými a krvácení zastavujícími účinky. Bylinku lze využívat jako kloktadlo nebo přidávat do zubní pasty.

Hřebíček antibakteriální, dezinfekční a antimykotické účinky. Tlumí bolest, zabraňuje šíření bakteriální infekce při zánětu dásní. Může se rozkousat nebo použít ve formě oleje k masáži dásní.

hrebicek

 

Máta se přidává do zubních past. Známý je její protizánětlivý a antibakteriální účinek, navíc příjemně osvěží dech. Díky svým znecitlivujícím vlastnostem ochladí a částečně uleví od bolesti.

Grepový olej má vysoký obsah vitamínu C, omezuje nežádoucí bakteriální procesy a stimuluje obranné reakce organismu. Nejvhodnější je olej vyrábění z jadérek grepu, kterým masírujeme postižené dásně.

Tea tree olej má silný protizánětlivý účinek, uklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Tea tree olej lze kápnout na pastu nebo ho smíchat s olivovým olejem a masírovat postižené dásně.

Dubová kůra má vysoký obsah tříslovin, působí protizánětlivě a má svíravý účinek. Na proplachování a kloktání úst se používá vlažný odvar.

Aloe vera se využívá ve formě čerstvě vytlačené šťávy, kterou ještě můžeme dát vychladit do ledničky a potírat s ním dásně. Aloe vera zklidňuje a hydratuje postižené dásně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here