Hřebíčkovec kořenný – Hřebíček

Česky:  

Hřebíčkovec kořenný

Latinsky:  

Syzygium aromaticum

Slovensky:

Klinčekovec voňavý

Hřebíčkovec kořenný je více známý pod svým lidovým názvem Hřebíček

Léčivé účinky

Česky: Hřebíček Latinsky: Syzygium aromaticum Slovensky: Klinčekovec voňavý
  • zlepšuje trávení a napomáhá při střevních potížích
  • funguje jako přírodní anestetikum
  • posiluje imunitní systém
  • má silné protizánětlivé účinky
  • má antibakteriální účinky

Použití

Hřebíček je plodem stromu hřebíčkovce vonného, rostoucího v Brazílii, Africe, Madagaskaru nebo Zanzibaru. Jeho léčivé účinky zná mnoho generací našich předků, čínská medicína ho používá pro zvýšení toku energie a pro zrychlení metabolismu.

I lékařská medicína uznává jeho zázračné léčivé účinky, a proto se jeho antiseptické účinky používají do řadu léčiv. Silice, které jsou v hřebíčku obsaženy, se používají také do anestetik.

Léčivka má také silné dezinfekční účinky, používá se pro desinfekci ústní dutiny, k lokálnímu ošetření pokožky při špatně se hojících ran. Skvěle napomáhá při léčbě žaludečních katarů a otravách jídlem i při střevních potížích. Nejčastěji se z něj připravuje tinktura, která se užívá po kapkách dle potřeby.

Dalším významným použitím hřebíčku je samozřejmě v gastronomii, kde se hojně používá k jeho specifickému a výraznému aroma. Používá se do přípravků k marinování masa, přidává se do kompotů, likérů i moučníků a samozřejmě k ochucení horkých nápojů, jako je svařené víno a punč.

O hřebíčku

Hřebíčkovec vonný, na kterém hřebíček roste, dosahuje do výšky až dvou desítek metrů. Sběr samotného hřebíčku není lehkou záležitostí, proto se k jeho sběru povolávají místní sběratelé, kteří mají se sběrem bohaté zkušenosti. Sbírají se jeho nerozevřené pupeny květů, které se sbírají před tím, než se rozevřou. Pupeny se následně usuší a tím dostávají typicky hnědou barvu a dřevnatou konzistenci. Rozkvetlý hřebíček pak nemá okvětní lístky, po rozpuku poupat se objeví trs tyčinek a pestíků.

Domácí recepty

Inhalace: svařte 15 hřebíčků s 250 ml vody po dobu pěti minut a následně směs inhalujte pro uvolnění dýchacích cest

Odvar: Známé blahodárné účinky hřebíčku na vrásky se dají využít v podobě roztoku, který se připraví použitím 5 kusů hřebíčků se svařením 200 ml vody po dobu pěti minut. Po vychladnutí se ponořený kosmetický tampon přikládá na pleť a nechá působit 15 minut. Tento postup se používá také k léčbě špatně se hojících ran, oparů, akné a dalších kožních problémů.

Tinktura: Tinktura se používá při nejrůznějších zánětech i žaludečních potížích. Na její přípravu budete potřebovat 10 g hřebíčku, polovinu skořicové tyčinky a půl litru 60% lihu. Směs se louhuje po dobu 14 dní, kterou několikrát během louhování protřepeme. Následně používáme po kapkách, doporučené dávkování je 15 kapek.

Hřebíčkový olej, užívaný ve větším množství, může u citlivých osob může způsobit alergie. Hřebíček by neměl být v nadměrném množství konzumován těhotnými a kojícími ženami nebo osobami s rakovinou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů