Opar patří bezesporu mezi nepříjemné záležitosti a všichni bychom si přáli, aby nám zase brzy zmizel. Jistě už jste vyzkoušeli téměř cokoliv, ale co takhle zkusit prostředky z bylinkové lékárny?
Led s bylinkami
První pomoc vám poskytnou ledové kostky, které vytvoříte zmražením silného čaje z řepíku, tymiánu nebo zeleného čaje. Silný odvar získáme tak, že hrst bylinek (nebo 2 sáčky zeleného čaje) spaříme šálkem vroucí vody, necháme alespoň 15 minut louhovat, poté přecedíme, necháme vychladnout, a následně plníme do formiček na led. V mrazničce uchováváme až 1 rok, nebo dokud je nespotřebujeme. Takto si můžeme vytvořit bylinkový led dopředu, a používat jej vždy při potížích.
Tinktura z meduňky
Opar můžeme také potírat tinkturou z meduňky lékařské. Vyrobíme si ji doma takto: 0,5 kg sušené natě meduňky zalijeme 1 litrem kvalitního 60%ního lihu, necháme louhovat na slunném místě několik dní, poté scedíme a plníme do menších čistých skleniček (nejlépe opět od lihu), uchováváme v chladu a temnu.
Odvar z violky trojbarevné
Na opary se osvědčil také odvar z violky trojbarevné: 2 lžičky sušené natě přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, poté scedíme a necháme lehce vychladnout. Používáme na omývání oparů několikrát denně, dokud opar nezmizí.
Čerstvé borůvky nebo odvar z borůvek
Na opar můžeme také přiložit rozkrojenou čerstvou borůvku, protože obsahuje látky, které působí antibakteriálně. Nebo si můžeme připravit odvar z borůvek: lžičku sušených nebo čerstvým borůvek zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme, necháme vychladnout a používáme k omývání oparu několikrát denně, dokud potíže nevymizí. Doufáme, že vám naše tipy pomohly a že už si s opary budete vždy vědět rady!