Lymfatický systém bývá u mnoha lidí v současné době zanesený, a tak je dobré vědět, které bylinky vám pomůžou. Uvidíte, že se budete cítit lépe.
Na koupele
Zajímavé je, že lymfu mohou bylinky čistit i zevně. Stačí k tomu koupele. Vyzkoušejte třeba tu z kokošky pastuší tobolky. 2 hrsti bylinky naložte přes noc do studené vody. Výluh sceďte a ohřejte na příjemnou teplotu. Používejte na koupel rukou a nohou jednou denně. Stejně můžete použít sléz, podběl nebo vratič (který je vnitřně jedovatý).
Bylinky na čaje
Na čaj/odvar se nejlépe hodí měsíček, vřes, pampeliška, máta, svízel, třezalka, komonice, divizna, Echinacea, vodilka kanadská nebo kostival. Hrst bylinky (nebo směsi bylinek) zalijte vroucí vodou (250 ml) a nechte 10 minut stát. Poté přeceďte a pijte 2x denně, nejlépe ráno na lačno a večer před večeří (nebo před spaním).
Voda
Nezdá se to, ale lymfu dokáže pročistit a povzbudit samotné pití vody. Musí to být ovšem voda čistá, pramenitá, bez bublinek a neochucená.
Ořechy, oříšky, semínka
Na pročištění lymfy je potřeba jíst co nejvíce neupravených jídel, tedy kromě ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku také ořechy a oříšky (vlašské, lískové, kešu, pistácie) a semínka (lněná, sezamová, chia).
Oblečení
Základem pro odvádění škodlivin z těla (potem) je správný výběr oblečení. Vyhněte se všem umělým látkám – zejména na spodním prádle, a dejte přednost bavlně, lnu nebo hedvábí.
Sprchování
Sprchování je pro lymfu lepší než dlouhé koupele, protože je rychlejší, škodliviny ihned odcházejí pryč a můžete střídat teplou a studenou vodu a tím své tělo masírovat.
Masáže
Vyzkoušejte různé druhy masáží u svého fyzioterapeuta. Určitě bude vědět, jak vám pomoci s lymfatickými uzlinami a jak rozproudit lymfu.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.rehabilitace.info