Známé i méně známé bylinky s repelentním účinkem

přírodní repelent

Léto je období dovolených. Je to také čas, kdy na nás útočí hmyz. Jak si pomoci i bez chemie a udržet si nechtěné návštěvníky od těla? Vyzkoušejte bylinky jako přírodní repelent. Přírodní repelenty je třeba nanášet pravidelně, zpravidla nemají tak dlouhodobý účinek jako chemické repelenty.

Bylinky s repelentním účinkem

Pelargonium odoratissimum, pelargonie vonná, muškát – je vyšlechtěno několik odrůd s různou vůní.

Muškát s citronovou, grepovou nebo borovicovou vůní – poněkud zapomenutá bylina. Naše babičky ji dobře znaly a dávaly například do oken. Mělo to svůj účel, má intenzivní citronovou vůni, což odpuzuje hmyz. Ta se plně rozvine zejména k večeru. Dá se postavit i na terasu. Má rád slunné stanoviště.

Citronová tráva – obsahuje silice a flavonoidy. Má povzbuzující účinky, napomáhá udržení koncentrace a podporuje paměť. Využívá se při respiračních onemocněních, trávicích obtížích. V neposlední řadě ji uplatníme i v kuchyni. Pokud si chceme vyrobit repelent, necháme citronovou trávu louhovat dva týdny v olivovém oleji na tmavém místě. Nestříkejte na oblečení, pouze na kůži.

Tymián, hřebíček, fenyklvšechny tři bylinky mají široké spektrum využití, mimo jiné i repelentní účinek. Je zcela na vás, jestli použijete jen některou z bylinek nebo všechny tři. Naložte bylinky na tři týdny do olivového oleje a nechte na tmavém místě. Výsledkem je esenciální olej, kterým si potírejte pokožku.

komar

Citrusy – pomeranč, grapefruit, citron – kdo má rád citrusovou vůni, může vyzkoušet tento repelent. Citrusy oloupeme, nakrájíme, dáme do vody a necháme projít varem. Ztlumíme a necháme ještě hodinu povařit. Výslednou citrusovou vodou se postříkejte.

Posezení na zahradě – pokud si chcete posedět na zahradě nebo třeba grilovat a nechcete, aby vás obtěžovali komáři, vyzkoušejte účinný repelent, který zároveň poslouží jako dekorace.

  • zavařovací sklenici naplňte do půlky vodou
  • nakrájejte 2 kusy citrusových plodů a dejte do sklenice
  • přidejte 2-3 snítky čerstvého rozmarýnu
  • přidejte asi 10 kapek eukalyptového oleje
  • na hladinu položte plovoucí svíčku

Svíčku zapalte, nejen, že odpudíte nechtěné návštěvníky, ale navíc vykouzlíte příjemnou vůni a zajímavou dekoraci.

Repelent do lesa – v lese na nás číhají, kromě hmyzu, i klíšťata. Přinášíme tip na repelent, který se osvědčil lidem, pohybující se často v lese.

  • 100ml Alpy
  • 10g hřebíčku (asi polovina běžného sáčku)
  • levandule nebo rozmarýn (nemusí nutně být)

Hřebíček a bylinky necháme louhovat v Alpě přibližně 3-5 dní. Scedíme a nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Neaplikujte na oblečení, jen na kůži.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here