Je zima, pojďme se zahřát pomocí bylinek

Green tea cup with tea leaves
Foto. envato

Bylinky na zahřátí: V zimě se můžeme zahřát různými způsoby: více se obléknout, vařit teplá jídla, dát si panáka alkoholu, zatopit v krbu. Některé způsoby jsou lepší, jiné horší a dlouho nám nevydrží (třeba alkohol), ale pokud vsadíte na bylinky, zahřejete se, a ještě prospějete svému tělu.

Které bylinky mají zahřívací účinky

Existuje mnoho bylinek, které jsou tradičně používány kvůli svým zahřívacím účinkům. Jsou často využívány nejen k tomu, aby pomohly zvýšit tělesnou teplotu, ale také zlepšit cirkulaci krve. Některé z těchto bylinek mohou být popíjeny jako čaj, jiné konzumovány jako koření do různých jídel a další zase používány v aromaterapii. Pojďme se podívat na konkrétní bylinky a jejich účinky.

Ginger
Foto. envato

Zázvor

Zázvor (Zingiber officinale) má silné zahřívací vlastnosti, a proto je často používán jako zahřívací bylinka. Můžete si uvařit zázvorový čaj, kdy jednoduše zalijete kousek oddenku zázvoru /může být nastrouhaný/ horkou vodou, necháte pár minut louhovat a dochutíte medem nebo citronem. Další možností je přidat zázvor do jídla. Velmi často je ingrediencí u sushi, ale v tepelné úpravě se dá použít třeba do kuřecí polévky nebo do jídel připravovaných na pánvi wok.

Cinnamon sticks on wooden background.
Foto. envato

Skořice

Skořice, jak známo, pochází ze stromu zvaného skořicovník celjonský (Cinnamomum verum) a je známá pro svou schopnost zvyšovat tělesnou teplotu. Skořice má navíc velmi příjemnou vůni a chuť. Je často používána v kořenících směsích a dezertech. Skořice jednoznačně patří k zimě, a hlavně k Vánocům – upečte si určitě letos skořicové hvězdičky, perníčky atd.

Black cardamom pods
Foto. envato

Kardamom

Kardamom (Elettaria cardamomum) je bylinka nebo koření, které má pikantní chuť a může zvýšit tělesnou teplotu. Používá se hlavně ve vánočním pečení, ale také v tradičním indickém čaji „masala chia“. Ten seženete ve specializovaných prodejnách a uvidíte, že si jej v zimě zamilujete na první pohled, vlastně na první ochutnání.

black pepper
Foto. envato

Pepř

Pepř (Piper nigrum), zejména ten černý, obsahuje látky, které zvyšují teplotu těla a stimulují cirkulaci krve. Pepř není potřeba nijak zvlášť představovat, neboť tvoří jednu ze základních přísad v naší kuchyni. Když je vám zima, prostě jen do svých oblíbených jídel přidejte o trochu pepře více než obvykle.

pepr cerveny
Milvus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Červený pepř

Červený pepř (Capsicum annuum) obsahuje kapsaicin, který dodává jídlům ostrou chuť a zvyšuje tělesnou teplotu. Ostatně stačí si vzpomenout na kapsaicinové náplasti, které si přikládáme na různé bolavé části těla – také hned cítíme teplo.

Closeup of clove texture
Milvus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Hřebíček

Hřebíček (Syzygiuma romaticum) má příjemné a kořeněné aroma, zahřívací účinky a je tradičně používán ve směsích koření. Hřebíček spolu se skořicí jsou koření typická pro Vánoce a cukroví, ale také pro svařák.

rozmaryn
Foto: envato

Rozmarýn

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) má povzbuzující účinky a může pomoci zvýšit cirkulaci krve. Rozmarýn přidávejte k pečenému masu, nebo si z něj udělejte čaj. Rozmarýn můžete používat čerstvý i sušený. Obvykle na zahrádce vydrží přes zimu, zvláště pokud jste si koupili mrazuvzdornou variantu nebo pokud jste běžný rozmarýn dobře zazimovali.

Whole Nutmeg
Foto: envato

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek (Myristica fragrans) má zahřívací účinky, jemnou chuť a může se používat v kořenících směsích nebo dezertech.

Turmeric root curcuma longa powder, superfood, spices
Foto: envato

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa) obsahuje kurkumin, který má zahřívací a protizánětlivé vlastnosti. Používá se v indické kuchyni a v tradičním léčitelství. Kurkuma se dá dobře přidávat do jídel, například na kuřecí maso, ale také z ní vyrobíte přírodní antibiotikum – když smícháte nastrouhanou čerstvou kurkumu nebo sušenou kurkumu s medem.

mata
Zdroj foto: envato

Máta peprná

Máta peprná (Mentha × piperita) je opravdu zajímavou bylinkou, neboť v létě je používána jako osvěžující (mátový čaj, mátová limonáda), zatímco v zimě má naopak zahřívací účinky (teplý mátový čaj). Máta má navíc příznivé účinky na náš zažívací trakt, a tak se v zimě hodí hned dvakrát.

Všechny výše uvedené bylinky jsou bezpečné pro používání, ale pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo užíváte léky, měli byste se přece jen poradit nejprve s lékařem nebo lékárníkem.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty</

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here