Bylinkové mazání snadno a rychle

bylinne masti

Návody na bylinkové masti: S nejrůznějšími mastmi z bylinek se v poslední době v lékárnách doslova roztrhl pytel. Obvykle se snaží navázat na léčitelskou tradici našich babiček (jako třeba máta a meduňka), ale mnohdy se nebojí sáhnout ani pro exotičtější ingredience (aloe vera, tea tree apod.).

Bohužel obsah účinné látky bývá mnohdy minimální, případně nás takové produkty rozhodně nepotěší svou cenou. Naštěstí není nic jednoduššího, než si bylinkové mazání ve všech možných podobách vyrobit doma.A jak na to? To vám dnes moc rádi ukážeme.

Máta na ekzém, kopřivku i dobrý spánek

Máta peprná (Mentha piperita)  je velmi univerzální bylinkou. Ochotně nám poroste na parapetu i v zimě, poskytneme-li jí dostatečně velký truhlík. A léčivých silic obsahuje opravdu velké množství. Aromatický mentol vaši pokožku ochladí a dokonce i mírně znecitliví, takže uklidní veškerá možná podráždění a další obtíže. Uleví od svědění a pálení a pomůže i s hojením.

A pokud ji dáte dohromady všestranně prospěšných mandlovým olejem, získáte opravdový zázrak pro svou kůži. Kyselina linolová a palmitová, vitamín E, hořčík, draslík a zinek – to vše vaši pokožku vyživí, ozdraví a zklidnění.

mata

Mátové mazání – recept

A co budete pro výrobu mátového mazání potřebovat? Pokud chcete stejnou konzistenci jako z lékárny, postupujte takto:

  • 200 gramů parafínu
  • 50 gramů sušené máty (nejlépe jen listů)
  • 100 ml zastudena lisovaného oleje z mandlí.

Parafín zahřejte v menším hrnci. Jakmile zkapalní, přidejte mandlový olej a mátu. Zamíchejte, stáhněte z plotny a nechte společně vychladnout. Nyní by budoucí mátové mazání mělo 24 hodin odpočívat. Poté je znovu mírně zahřejte, ale jen tak, aby bylo možné ho přecedit přes plátno. Tekutou mast okamžitě přelijte do vhodných kelímků nebo skleniček a uložte do chladu. Odebírejte podle potřeby. Pro ošetření pokožky obvykle stačí jen velmi malá vrstva.

Měli byste vědět: mandlový olej obvykle dobře snášejí i alergikové a malé děti. Máta však může při častém použití vyvolávat alergii, proto buďte s mátovým mazáním opatrní.

Mazání z tea tree oleje

Tea tree oil není nic jiného než produkt australského stromu kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia). Jde  o skvělé přírodní antiseptikum, které dokáže vyléčit třeba i obávaného zlatého stafylokoka. Pomáhá proti plísním nebo prostě jen léčí šupinatou a suchou kůži.

tea tree

Tea tree mazání – recept

A spojíte-li tuto exotickou ingredienci s tradičním českým sádlem, jež má na pokožku mnohdy opravdu zázračné účinky, získáte mazání, kterému se jen tak něco nevyrovná. Ovšem pokud vám sádlo právě nevyhovuje, můžete samozřejmě zase použít třeba starý dobrý parafín.

  • 170 gramů vepřového sádla
  • 2 lžíce (asi 20 mililitrů) čisté tea tree oleje

Snažte se koupit olej vždy té nejvyšší kvality. Pokud vám vadí typický zápach tea tree, vsaďte na ten filtrovaný, který bývá úplně čirý. Samotnou výrobu masti pak začněte rozehřátím sádla ve vhodném hrnci. Přiveďte do var a neustále míchejte. Potom přilijte olej z tea tree. Odstavte ze sporáku a nechte vychladnout do druhého dne. Připravte si vhodné skleničky nebo kelímky a sádlo zahřejte už jen tak, aby bylo možné mazání z tea tree bez problémů přelít. Nechte vychladnout a teprve poté uložte do chladu. Odebírejte podle potřeby.

Mazání z měsíčku a levandule

Další dvě bylinky, které v našich podmínkách zcela zdomácněly. Společně dají základ báječnému pleťovému krému, který se bude dobře vstřebávat a nepotrápí vás žádným mastným filmem (tak, jako to občas umí třeba právě sádlo a jemu podobní). Skvěle působí na alergie, vyrážky a ekzémy (pokud tedy nejste alergičtí právě na levanduli). Mazání z měsíčku a levandule si jako základ vzalo kokosový tuk, který pleť promaže pěkně do hloubky a doručí všechny cenné vitamíny a minerály přesně tam, kde je třeba.

mesicek mast

Mazání z měsíčku a levandule – recept

Vezměte si k ruce hrnec s dvojitý dnem – kokosový olej se totiž rád přepaluje a vy ho teď budete muset zahřát opravdu hodně. Nejdříve ho jen mírně rozpusťte. Pak do něj vhoďte všechny bylinky tak, aby byly kompletně ponořené. Za stálého míchání přiveďte k varu. Odstavte z plotny a nechte vychladnout do druhého dne. Znovu mírně rozehřejte, přeceďte a nalijte do vhodných nádobek. Nenechte se odradit tuhostí celé směsi, při natírání se velmi rychle rozpustí jen díky teplotě těla.

Mazání z třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná je známá především jako přírodní antidepresivum. Dokáže uklidnit, zmírňuje potíže během menstruace a má dokonce i antibiotické účinky. Jako mazání pak povzbudí krevní oběh a poslouží i jako léčivý prostředek na drobné rány a odřeniny.

Třezalkový olej se používá i do salátů, takž pokud koupíte čerstvý nejlépe v biokvalitě, můžete přebytky použít právě i v kuchyni.

trezalka

Třezalkové mazání – recept

  • 250 ml bio slunečnicového oleje
  • 100 gramů čerstvé třezalkové nati

Čerstvou nať pokrájejte na menší kusy tak, aby se vám pohodlně vešly do lahve. Zalijte slunečnicovým olejem a nechte měsíc zrát. Dejte pozor na to, aby byly bylinky opravdu důkladně ponořené. Jakákoliv zelená část by nad olejem začala plesnivět. Někdy je třeba olej i trochu dolévat – pokud to neuděláte a objeví se vám v mazání plíseň, musíte celou várku vyhodit kvůli nebezpečným toxinům, které se dostanou dovnitř. Třezalkové mazání se zbarví dočervena. Po měsíci přeceďte a přelijte do lahví z tmavého skla. Používejte podle potřeby.

Náš tip: Třezalkové mazání se hodí i na bolavé klouby nebo nateklé lymfatické uzliny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here