Adaptogeny napomáhají bránit organismus před stresem, regenerují a nastolují rovnováhu. Které bylinky mají tyto vlastnosti?

stres
Zdroj foto: pixabay

Adaptogeny jsou účinné látky, které napomáhají adaptovat se na nestandardní podmínky, ve kterých se můžeme octnout. Je to například stres nebo fyzické, biologické či chemické stresory. Látky jsou obsaženy v léčivých rostlinách, houbách nebo řasách.

Adaptogeny jsou rostliny nebo komplex fytolátek z rostlin, které zvyšují obrannou schopnost organismu vůči stresu. Způsobují nespecifickou obrannou odpověď, chrání organismus, regenerují a pomáhají znovu nastolit rovnováhu. Podíváme se blíže na některé z nich.

Eleuterokok ostnaty
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Eleuterokok ostnatý

Eleuterokok, také zvaný čertův kořen nebo ženšen sibiřský. Má původ na Dálném východě v ruské tajze a na Korejském poloostrově. V Číně jej využívají již několik tisíc let. Listy jsou pětičetné, řapíkaté. Drobné květy tvoří kulovité květenství, keř kvete na začátku prázdnin. Plodem je malá peckovice dozrávající koncem srpna. Sbírá se kořen, vzácně listy.

Řadíme ho do skupiny adaptogenů a antistresorů. Posilují slabý organismus a adaptují ho na nejrůznější změny. Hodí se i na celkovou regeneraci organismu a adaptaci na různé podmínky. Povzbuzuje fyzické a psychické síly při vyčerpání. Je vhodný k doléčení vleklých nemocí, posílení imunity a jako doplňková léčba onkologických chorob. Pomáhá při revmatismu a svalových křečích.

V našich podmínkách se poměrně snadno pěstuje, ale většinou jsou k dostání hotové výrobky, převážně tinktura.

Klanopraska cinska
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Klanopraška čínská

Klanopraška je ovíjivá dřevitá liána, která pochází z Asie. Listy jsou uspořádány ve svazečcích a jsou opadavé, voskovité květy vyrůstají z úžlabí listů a mají příjemnou vůni. Celá rostlina je velmi dekorativní a našla si cestu i do našich zahrad, zejména na pergoly.

Posiluje organismus vůči nadměrné psychické a fyzické zátěži. Zrychluje a zlepšuje koordinaci a koncentraci organismu. Podává se jako prevence onkologických chorob. Dále se užívá při kašli, bronchitidě, astmatu, průjmu a nadměrnému pocení. Vykazuje antibakteriální a antivirotické účinky. Stimuluje mozek, tlumí přepracování a nespavost. Nejčastěji se připravuje tinktura ze semen nebo plodů.

sisak bajkalsky
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Šišák bajkalský

Je to rostlinný druh Sibiře a Dálného východu. Najdeme ho na suchých a travnatých svazích, stráních. Lodyhu má přímou, vysoký je až 120 cm. Květy jsou uspořádány ve vrcholových hroznovitých květenstvích, barvy fialové až modré. Sbíráme kořen.

Šišák se především užívá na nemoci srdce, arytmie, hypertenzi. Má sedativní účinky, tlumí různé bolesti, pomáhá při nespavosti a neklidném spánku. Snižuje cholesterol, uvolňuje křeče a tlumí horečku. Využívá se na záněty v těle. Popisuje se i účinek na ADHD u dětí. Nejčastěji se užívá tinktura, ale je možné připravit i odvar z kořene.

Rozchodnice ruzova
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Rozchodnice růžová

Je to typický adaptogen s posilujícím účinkem na vícero tělesných soustav. Je velmi variabilní, podle podmínek prostředí se může měnit její tvar i velikost. Má masité a tlusté oddenky, které jsou po usušení růžové. Samčí květy jsou žluté, zelenkavé až hnědočervené. Květenství je tvořeno mnohokvětým chocholíkem. Nacházíme ho zejména v horských oblastech.

Má stimulační účinky, slouží k obnovení fyzických a duševních sil. Je vhodná po psychických a fyzických traumatech, po infekcích a intoxikacích organismu. Regeneruje, stimuluje a detoxikuje organismus. Užívá se při depresi, nespavosti a zapomětlivosti.

Nejčastěji je ve formě tinktury z čerstvého či sušeného oddenku. Dá se připravit také odvar.

chebule srdcita
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Chebule srdčitá

Je známá také jako tinospora srdčitá nebo amrita či guduchi. Pěstuje se zejména v Indii, je rozšířena ve východní Asii. Setkat se s ní můžete v Pákistánu, Barmě i na Srí Lance. Stonek má sukulentní podobu a na povrchu sukovité hrbolky. Květy jsou žluté a plodem je červená peckovice.

Využívá se kořen, stonek i listy. Listy obsahují velké množství bílkovin. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu nebo odvaru, dá se zakoupit i tinktura. U nás ji mimo vytápěné skleníky nelze pěstovat.

Posiluje imunitu, podporuje chuť k jídlu. Zlepšuje fyzickou výkonnost, paměť a je vhodná pro rekonvalescenci. Pomáhá při bolestech břicha a nadýmání. Zvyšuje hladinu hemoglobinu a posiluje srdce, snižuje hladinu cukru, tlumí nepříjemné projevy chemoterapie. Chrání buňky před působením volných radikálů. Regeneruje organismus a působí protektivně na jaterní buňky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here