Šišák je léčebná bylinka, která byla dlouho používána pro své účinky zejména v tradiční čínské medicíně. Jméno šišák je odvozeno od tvaru této byliny, který připomíná středověkou přilbu. Používá se jako alternativní bylina, která pomáhá léčit záněty, křeče, stimuluje krevní oběh v oblasti pánve, reguluje menstruaci, pomáhá eliminovat bolesti hlavy a další neduhy.
Česky:
Šišák bajkalský |
Latinsky:
Scutellaria |
Slovensky:
Šišak bajkalský |
Léčivé účinky
- Pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám.
- Má uklidňující účinky.
- Uklidňuje úzkost a deprese (působí jako nervové tonikum).
- Má protizánětlivé vlastnosti.
- Pomáhá při problémech se spánkem.
- Snižuje riziko srdečních chorob.
- Snižuje horečku při nachlazení a chřipce.
- Pomáhá léčit epilepsii.
- Snižuje svalové křeče.
Použití a přípravky
Šišák můžete obvykle užívat ve formě čaje, tekutého extraktu, tinktury, kapslí nebo extraktu ze syrového kořene. Obchody obvykle poskytují šišák v kombinaci s dalšími rostlinami, zejména s kořenem kozlíku lékařského a s mučenkou – tato směs se používá na nespavost. Taktéž lze šišák nalézt ve formě žlutého oleje.
Příprava čaje nebo tinktury je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak můžete šišák užívat.
Na přípravu tinktury si připravte nádobu o objemu minimálně 235 ml a polovinu šálku sušených listů šišáku. Šišák vložte do připravené nádoby a zalijte ho vodkou až po okraj nádoby. Mějte na paměti, že výsledná tinktura bude obsahovat alkohol, není proto vhodná pro děti. Označte sklenici, abyste věděli, co v ní je, a také datem, kdy jste tinkturu připravovali – tinkturu totiž budete muset nechat minimálně 6 týdnů odstát. Každý den směs promíchejte. Po 6 týdnech směs slijte přes tkaninu nebo kávový filtr. Přelijte do malé lahvičky s kapátkem a budete mít směs připravenou k použití.
Čaj připravíte tak, že jednu lžičku sušeného šišáku zalijete asi 200 ml vody.
Kontraindikace:
Kontraindikací je těhotenství a kojení a přecitlivělost na rostlinu.
O šišáku
Šišák patří k rodu Lamiaceae (mátové rostliny) z čeledi hluchavkovitých a má modrou až růžovou barvu. Šišák zahrnuje dvě rostliny – americký – šišák stranokvětý (Scutellaria lateriflora) a čínský – šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), přičemž každá léčí jiné zdravotní podmínky. Tato rostlina se vyskytuje na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), zejména v mírném pásmu. Šišák můžeme nalézt také v tropických oblastech – většinou však v horách.