Šišák

Šišák je léčebná bylinka, která byla dlouho používána pro své účinky zejména v tradiční čínské medicíně. Jméno šišák je odvozeno od tvaru této byliny, který připomíná středověkou přilbu. Používá se jako alternativní bylina, která pomáhá léčit záněty, křeče, stimuluje krevní oběh v oblasti pánve, reguluje menstruaci, pomáhá eliminovat bolesti hlavy a další neduhy.

Česky:  

Šišák bajkalský
Latinsky:  

Scutellaria
Slovensky: 

Šišak bajkalský

 

šišák, Scutellaria baicalensis, Autor: DalgialVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz Latinsky: Scutellaria Slovensky: šišak bajkalský

Léčivé účinky

  • Pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám.
  • Má uklidňující účinky.
  • Uklidňuje úzkost a deprese (působí jako nervové tonikum).
  • Má protizánětlivé vlastnosti.
  • Pomáhá při problémech se spánkem.
  • Snižuje riziko srdečních chorob.
  • Snižuje horečku při nachlazení a chřipce.
  • Pomáhá léčit epilepsii.
  • Snižuje svalové křeče.

Použití a přípravky

Šišák můžete obvykle užívat ve formě čaje, tekutého extraktu, tinktury, kapslí nebo extraktu ze syrového kořene. Obchody obvykle poskytují šišák v kombinaci s dalšími rostlinami, zejména s kořenem kozlíku lékařského a s mučenkou – tato směs se používá na nespavost. Taktéž lze šišák nalézt ve formě žlutého oleje.

Příprava čaje nebo tinktury je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak můžete šišák užívat.

Na přípravu tinktury si připravte nádobu o objemu minimálně 235 ml a polovinu šálku sušených listů šišáku. Šišák vložte do připravené nádoby a zalijte ho vodkou až po okraj nádoby. Mějte na paměti, že výsledná tinktura bude obsahovat alkohol, není proto vhodná pro děti. Označte sklenici, abyste věděli, co v ní je, a také datem, kdy jste tinkturu připravovali – tinkturu totiž budete muset nechat minimálně 6 týdnů odstát. Každý den směs promíchejte. Po 6 týdnech směs slijte přes tkaninu nebo kávový filtr. Přelijte do malé lahvičky s kapátkem a budete mít směs připravenou k použití.

Čaj připravíte tak, že jednu lžičku sušeného šišáku zalijete asi 200 ml vody.

Kontraindikace:

Kontraindikací je těhotenství a kojení a přecitlivělost na rostlinu.

O šišáku

Šišák patří k rodu Lamiaceae (mátové rostliny) z čeledi hluchavkovitých a má modrou až růžovou barvu. Šišák zahrnuje dvě rostliny – americký – šišák stranokvětý (Scutellaria lateriflora) a čínský – šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), přičemž každá léčí jiné zdravotní podmínky. Tato rostlina se vyskytuje na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), zejména v mírném pásmu. Šišák můžeme nalézt také v tropických oblastech – většinou však v horách.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů