Vyzkoušejte 5 nejlepších bylinek na kašel. Které pomáhají?

Kašel trápí v podzimním a zimním období převážnou většinu z nás. Obvykle se nejedná o závažnou nemoc, ale jistě mi dáte za pravdu, že je to velmi nepříjemné. A kdo by se nechtěl kašle zbavit navždy? Než sáhnete po lécích z lékárny, vyzkoušejte s námi těchto 5 bylinek a uvidíte, že kašel můžete vyléčit i přírodní cestou.

Černý bez

Tuto bylinku jistě není třeba nijak představovat. Roste prakticky všude kolem nás a jako léčivé se sbírají květy a plody, méně se již ví, že i listy a kůra. Bez černý je bylinka na mnoho neduhů a ne nadarmo se k léčení využíval odjakživa. Při kašli nám nejlépe pomůže květ a plod. Čaj z květů bezu se pije teplý, kromě bezu můžeme přidat květy lípy a divizny, zalít vroucí vodou a louhovat 15 minut, poté přecedit a pít 3x denně. Z plodů můžeme uvařit povidla nebo sirup. Recepty na ně najdete v rubrice Recepty.

Jitrocel

Jitrocele rozeznáváme dva druhy: jitrocel kopinatý a jitrocel větší, přičemž oba jsou léčivé. Jako léčivka se sbírají listy. I z jitrocele si můžeme uvařit čaj, který pomůže na kašel a při nemocích dýchacích cest: sušené jitrocelové listy zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat, přecedíme a pijeme vlažný několikrát denně. Účinnější je však jitrocelový sirup. Ten můžeme připravit jak vařený, tak nevařený a přesné recepty, jak na to, opět najdete v rubrice Recepty.

Tím ale výčet léčebných účinků jitrocele nekončí. Dále přirozeně zmírňuje záněty, zlepšuje trávení a podporuje hojení ran i štípanců od hmyzu. Pro více informací si přečtěte tento článek o léčebných účincích jitrocele.

Divizna

Kdo by neznal vysokou žlutě kvetoucí rostlinu, která miluje slunce a roste na stráních i skalách? Ano, tak tahle kytička, resp. její květy pomáhají při kašli, podporují vykašlávání a léčí i průduškový či astmatický kašel. Je rovněž vhodnou léčivkou pro děti. Při kašli se nejčastěji užívá čaj, přičemž sušené květy divizny se zalijí vroucí vodou a nechají 10 minut vylouhovat, po přecezení pijeme 1–2 šálky denně, ne však dlouhodobě.

Mateřídouška

Na rozdíl od divizny malá nízká plazivá rostlinka má také silnou účinnost proti přetrvávajícímu kašli. Z mateřídoušky se sbírá kvetoucí nať a proti kašli můžeme bojovat čajem nebo sirupem. Čaj vyrobíme lehce zalitím sušené nati vroucí vodou, 15 minut přikryté louhujeme, pak přecedíme a pijeme 2–3 šálky denně, můžeme přisladit medem. Na mateřídouškový sirup naleznete recept v rubrice Recepty.

Tymián

Tymián patří vlastně do stejného rodu jako mateřídouška, a tedy i jeho účinky proti kašli jsou podobné. Můžeme jej používat stejně jako čaj či sirup. Účinky tymiánu můžeme vyzkoušet i v kuchyni, je to bylinka, která se přidává k masům či rybám a je hlavní součástí provensálského koření.

Kromě výše uvedených bylinek můžeme zkusit i salát z nastrouhané mrkve a jablka – při každodenním používání pomáhá tato kombinace při kašli a zahlenění vylučovat hleny z těla.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here