Zázvor – bylinka na zimu

zazvor olej
Foto: envato

Hledáte bylinku, která by se hodila na zimu? Aby se z ní dal uvařit čaj, polévka, další jídla a aby vás zahřála? Tak potom doporučujeme zázvor, který splňuje všechny tyto požadavky.

Co je zázvor

Zázvor (Zingiber officinale) je univerzální koření a bylina, která se může používat v mnoha různých typech jídel a nápojů. Zázvor si obvykle koupíte jako oddenky, které lze dobře skladovat v lednici. Zázvor má zahřívací účinky, velmi dobře působí například na začínající nachlazení.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je oblíbený nápoj, který má osvěžující a zahřívací chuť. Stačí nastrouhat nebo nasekat oddenek zázvoru, zalít jej vroucí vodou a nechat asi 15 minut louhovat. Můžete ho ochutit medem a citronem.

Polévky

Zázvor můžete přidat do různých druhů polévek, nejvíce se hodí do kuřecí nebo nudlové polévky. Stačí opět zázvor nastrouhat a přidat ho do polévky před koncem vaření, získáte tím opravdu výraznou chuť.

Sushi a sashimi

Zázvor, obvykle naložený v octu a cukru, se podává se sushi a sashimi, často je součástí balení, které obsahuje ještě sójovou omáčku a wasabi pastu. Tato forma zázvoru má svěží chuť a má za úkol pročistit chuťové buňky mezi jednotlivými druhy sushi.

Ginger Tea and Ginger Slices
Foto: envato

Jídla na pánvi wok

Zázvor je skvělým doplňkem pro všechna jídla, která připravujete na pánvi wok, ať už jsou to zeleninová jídla, nebo pokrmy s kuřecím nebo hovězím masem. Přidá totiž pikantní a hřejivou chuť.

Omáčky a marinády

Nastrouhaný zázvor můžete použít v omáčkách a marinádách na maso, rybu nebo zeleninu.Dodává pikantní a hřejivou chuť a příjemně aromatizuje jídlo.

Sladké pečivo

Zázvor můžete také použít ve sladkých receptech, jako jsou zázvorové sušenky nebo zázvorový dort. Díky své unikátnímu kořeněnémuaroma totiž dodává sladkým dobrotám zvláštní chuť i vůni.

Zázvorové smoothie

Doma si můžete připravit i čerstvý zázvorový džus nebo smoothie. Stačí zázvor nastrouhat a rozmixovat jejs vodoua citronovou šťávou a dosladit medem podle svých chuťových preferencí.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here