Nasušte si zázvor, ať máte neprůstřelné zásoby na zimu

zazvor
Zdroj foto: pixabay

Zázvor: Období nachlazení a snížené imunity už se blíží. Mnohdy však lze zmíněné problémy vyřešit za pomoci osvědčených prostředků z domácí lékárny. Jedním z nich je i kořen zázvoru (Zingiber officinale).  V obchodech je po většinu roku k dostání čerstvý, ovšem jeho kvalita je leckdy kolísavá.

Částí, kterousi přidáváme do čajů či exotických jídel, je vlastně oddenek, který obsahuje nejvíce cenných látek. Jde zejména o gingerol – látku s opravdu silnými léčebnými vlastnostmi. Nesprávným skladováním však může zázvor o značnou část svých pozitivních vlastností přijít. Ba co hůř, může dokonce být pro naše zdraví i nebezpečný.

Když čerstvý zázvor není tak úplně čerstvý

A jak je to tedy s nákupem zázvoru v obchodech? Nejcennější vlastnosti mají pouze kousky, které nebyly skladovány příliš dlouho. Poznáte je snadno, jejich svrchní slupka je hladká. Vrásčité kousky nechte v bedničkách. Stejně jak ty, u nichž se na povrchu objevily známky plísně. Dávejte pozor zejména na místa, kde se oddenek zázvoru odlomil, tudy vnikají patogeny do jeho těla nejčastěji. A nenechte se mýlit, ve chvíli, kdy vidíte na zázvoru šedavý povlak, je kontaminována již celá rostlina odkrojení postižené části tak rozhodně ničemu nepomůže.

Nasušte si zázvor, když je v nejlepší kondici

Opravdu dobře uskladněný zázvor se u nás začíná objevovat na konci podzimu a před Vánoci. Jde o čerstvou sklizeň, dosud nepoznamenanou dlouhým pobytem ve skladech. Pokud však narazíte na dobrý zázvor kdykoli jindy, neváhejte a kupte ho.

Bohužel, ani v lednici vám příliš dlouho nevydrží. Největší šanci máte, pokud ho uložíte do vakuově uzavíratelné krabičky. Poměrně dlouhou výdrž mu dodá i navlhčená textilie. V prvním případě se můžete z čerstvého oddenku těšit až měsíc, druhé opatření zkrátí trvanlivost zázvoru na polovinu. Pokud tedy nemáte možnost neustále nakupovat čerstvý zázvor, zvažte jeho nasušení na horší časy. A jak na to?

zavor bylinka
Zdroj foto: pixabay

Ideální je sušička, ovšem pomůže vám i obyčejná trouba

Zázvor je třeba nejdříve zbavit nečistot a dobře ho oloupat. Nejlépe to jde opravdu ostrým nožem s tenkou špičkou pro vykrajování oček. Ovšem stejně dobrou službu vám může udělat i lžíce. Z čerstvého zázvoru totiž můžete jeho hnědou slupku doslova seškrábat.

Zázvor nakrájejte na tenčí kolečka. Vezměte plato ze sušičky a vyrovnejte na ni zázvor. Jednotlivé kousky by se neměly vzájemně dotýkat. Zapněte sušičku na 35 °C (vyšší teplota by zničila většinu cenných látek) a nechte všemu volný průběh. Nejspíš budete překvapeni tím, jak krátká doba je pro celý proces potřeba. Hotovo můžete mít už za dvě hodiny, zřídkakdy se pak celý proces protáhne až dvojnásobně.

Podobnou službu vám poskytne i trouba, zvláště máte-li horkovzduch. Doporučujeme však sušený zázvor kontrolovat častěji, snadněji se tu totiž spálí.

Usušený zázvor přendejte do vhodné nádoby a použijte podle potřeby. Můžete z něj například připravit čaj. Stačit vám bude jedna lžička, přelitá horkou vodou. Vše nechte 15 minut vylouhovat. Doporučujeme čaj vypít včetně vylouhované dužiny. Pokud by vám však přílišná štiplavost zázvoru vadila, bez obav si dopřejte jen tekutinu. I ta má účinných látek dost a dost.

Na kašel vyzrajte s kandovaným zázvorem

Chcete mít po ruce sladkost, která vám pomůže s nachlazením? Pak s sebou kamkoliv vezměte kandovaný zázvor a podle potřeb jeden nebo dva kousky rozžvýkejte. A jak na jeho přípravu?

Zázvor očistěte, oloupejte a nakrájejte na menší kostky nebo plátky. Vložte do hrnce a zalijte horkou vodou. Vařte 10 minut, a poté vodu slijte a opakujte ještě třikrát –  tímto způsobem připravíte zázvor o část jeho štiplavosti. Při posledním vaření přidejte k vodě cukr. Na 300 gramů zázvoru (zalitého vodou tak, aby byl kompletně ponořen) budete potřebovat něco okolo 160 gramů. Povařte, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu. Následně nechte zázvor na vhodné podložce oschnout, obalte ho v moučkovém cukru a uložte do vhodné nádoby.

Náš tip: Vyrobit si můžete i užitečný zázvorový olej, který vám rovněž umožní uchovat léčivé vlastnosti zázvoru po dlouhé měsíce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here