Umíte si vyrobit zázvorový olej? Za dvě hodiny máte hotovo!

zázvor
Zázvor

Zázvor si pravidelně dopřáváme v čaji nebo v nejrůznějších bylinných směsích. Na tohle využití však dozajista zapomínáme. A přitom použití zázvorového oleje není limitováno téměř ničím. Zevně zázvorový olej nedráždí žaludek a mohou ho užívat i malé děti!

Nebudete potřebovat prakticky nic, jen zázvor, olej a trochu toho času a trpělivosti. A než bude zázvorový olej připraven k použití, stihnete si bez obtíží nastudovat, na co všechno ho můžete použít.

Domácí zázvorový olej – recept

  • 6 centimetrů čerstvého zázvoru
  • olivový olej

Zázvor oloupejte a nastrouhejte. Poté ho ve vhodném hrnci zalijte olivovým olejem tak, aby byl plně ponořený. Dejte na sporák, a ohřívejte na mírném plameni. Jakmile olej začne vřít, začněte měřit čas. Budou vám stačit dvě hodiny mírného varu. Poté plotýnku vypněte, nechte vychladnout a sceďte. V oleji by neměl zůstat ani kousek čerstvého zázvoru. Přesuňte do vymyté a vysušené sklenice, dobře uzavřete a používejte podle potřeby. Skladujte v suchu a chladu, nejdéle po dobu šesti měsíců.

Náš tip: když už budete v tom vaření, můžete vyzkoušet třeba i lahodný zázvorový likér.

Kde se uplatní zázvorový olejzazvorovy caj

Pokud byste chtěli zázvorový olej užívat vnitřně, uplatní se zejména při trávicích obtížích (plynatost, křeče a poruchy trávení), nebo při potížích se srdcem či vysokou hladinou cholesterolu. Stačí vám bude jedna lžička denně, klidně rozmíchaná v salátu nebo v jiné vhodné tepelně neupravené potravině. Samotný zázvorový olej nechutná totiž příliš dobře.

A stejně ho použijte i tehdy, pokud vás trápí chřipka, nachlazení nebo respirační problémy. Pomáhá uvolňovat hleny a působí antiviroticky a antibakteriálně.

Zevně jde zase o účinné svalové analgetikum. Dokáže pomoci od bolesti i zánětů kloubů – stačí ho dvakrát až třikrát denně nanést na postižené místo. Velmi doporučovaný je také jako teplý zábal na bolavá a opuchlá kolena nebo na masáž bolavých svalů po námaze nebo úraze. Prohřeje je a pomůže jim v regeneraci.

Přirozený stimulant i jako bojovník proti migréně

Potřebujete po ránu šálek povzbuzení, ale nemůžete nebo nechcete stále popíjet klasickou kávu? Ozvláštněte si svůj ranní čaj několika kapkami zázvorového oleje a budete mít vystaráno. Získaná energie vám vydrží na celé odpoledne.

A využijete ho i v koupelně. Máte dojem, že jsou vaše vlasy slabé, bez lesku a nedostatečně vyživené? Vetřete si na noc pár kapek zázvorového oleje ke kořínkům a ráno umyje. Aplikujte 1-2x do týdne a brzy pocítíte zlepšení. Látky, obsažené v zázvoru, navíc brání obávanému vypadávaní vlasů a podle některých poznatků dokonce i jejich šedivění!

A pokud vás zrovna trápí migréna, vetřete si několik kapek do spánků. Do několika minut by se měla dostavit žádoucí úleva. Může pomoci i lžička zázvorového oleje rozmíchaná ve sklence vody. Předčí dokonce i tolik vychvalovanou vodu s citronem!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here