Zázvorový džem – jantarové zlato, které pomůže proti nachlazení

zazvor
Zdroj foto: pixabay

Když se jedná o zimní infekce, není zázvoru zkrátka nikdy dost. Tak proč si ho nedopřát v co nejpříjemnější formě? Zázvorový čaj může být pro řadu z nás příliš pikantní, kandovaný zázvor zase nebývá tak dobrý, jak bychom chtěli. Ale co takhle zázvorový džem?

Někdo mu říká marmeláda, ovšem pokud půjdeme do důsledků, pak zjistíme, že marmeládou lze nazvat jen výrobek z citrusů. Ale to vlastně nevadí. Ať už džem nebo marmeláda, obojí vám předá účinné látky zázvoru v té nejlepší formě. Příprava navíc není nijak těžká a zvládne ji každý.

Čtyři jednoduché ingredience – víc k dokonalému výsledku nepotřebujete

Nejlepší je vaření ze základních surovin, to vám potvrdí každá hospodyňka. Není umění udělat báječný recept z plné spíže – naopak. A chcete-li nechat vyniknout jemně nasládle pikantní chuť zázvoru, měli byste se tohoto pravidla držet. Takže, co budete potřebovat?

asi 1 000 gramů zázvoru

40 ml citronové šťávy

500 gramů cukru

1 lžíci pektinu (jablečné vlákniny).

A co si s tím vším počít? Ze všeho nejdříve je nutné zázvor oloupat. To může jít u starších oddenků poměrně těžko a nejlepším pomocníkem vám tedy bude ostrý nůž. Jestliže nepatříte při loupání k příliš šikovným (koneckonců, opravdu nejde o nic jednoduchého), pak nakonec slupky zvažte a budou-li vážit více než 100 gramů, nebojte se nějaký ten zázvor ještě oloupat dodatečně. Jinak by se marmeláda nemusela podařit – poměr surovin je totiž důležitý.

Náš tip: Slupky ze zázvoru určitě nevyhazujte. Použijte je ještě na přípravu čaje. Lžíci slupek zalijte horkou vodou, nechte 10 minut odstát a oslaďte podle potřeby. Pokud vám zbude odpadu více, uchovávejte ho v lednici až do spotřebování (měl by vydržet asi týden).

zazvor dzem
Zdroj foto: pixabay

Na přípravu zázvorové marmelády si vyhraďte necelou hodinu

Jakmile máte doloupáno, nakrájejte zázvor na drobné kousky. Je to lepší, než ho strouhat, přišli byste tak o jedinečnou marmeládovou texturu. Zázvor vhoďte do hrnce, zalijte citronovou šťávou a přidejte cukr. Vařte asi 10 minut a nezapomeňte směs čas od času promíchat.

Po uplynutí této doby přidejte pektin a pokračujte ve vaření. Další půlhodina s občasným mícháním by měla stačit. Pozorujte, jak se kousky zázvoru rozpadají a celá směs začíná rosolovatět. Hodně vám napoví i barva. Jakmile dostane směs dostávat barvu světlého jantaru, je hotovo.

Nezapomeňte však provést talířkový test. Ten se dělá jednoduše – kapku marmelády kápněte na studený talířek a počkejte pár vteřin. Pokud zrosolovatí a ztuhne, je vše v pořádku, jestliže k tomu nedojde, pokračujte ještě chvíli ve vaření a test opakujte tak dlouho, odkud nevyjde vše přesně tak, jak má.

Na závěr zázvorový džem uložte do čistých a vypařených sklenic, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Skvělý je zejména ke snídani s pečivem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here