Zazimujte bylinky včas a využijte jejich sílu na maximum

bylinky
Zdroj foto: envato

Zazimovat bylinky: Bylinky jsou různé, můžeme je dělit na jednoleté, dvouleté, trvalky, méně či více odolné. Podle toho k nim také přistupujte při zazimování.

levandule
Zdroj foto: envato                          Levandule

Odolné dvouletky a trvalky

Odolné dvouletky a trvalky vám v zahradě či bylinkové zahrádce vydrží i v zimě, zejména pokud jsou již vzrostlé. Ty mladé můžete pro jistotu ochránit mulčovací kůrou, listím (bukovým) nebo větvičkami z jehličnanů. Výhodou takovéhoto mulčování je, že ochrání kořeny bylinek před mrazy a zároveň udrží vláhu v půdě. Mezi tyto bylinky typicky patří petržel, pažitka, máta (přežije v koříncích), levandule, libeček (přežije v kořenech), tymián, mrazuvzdorný rozmarýn, estragon (přežije v koříncích).

bazalka bylinka
Zdroj foto: envato                       Bazalka

Choulostivé dvouletky a trvalky

Ty choulostivější bylinky je lepší přesadit ze zahrady do květináče a dát je třeba do zimní zahrady, studenější chodby, popř. na parapet za oknem v místnosti, kde se příliš netopí (nesmí pod nimi být ústřední topení). Bylinky je potřeba trochu více zalévat, než kdyby byly venku. Do této skupiny patří určitě bazalka, citronová tráva, vavřín (bobkový list), rozmarýn.

majoranka
Zdroj foto: envato                        Majoránka

Jednoleté bylinky

Jednoleté bylinky samozřejmě není možné zazimovat, protože žijí jen jeden rok. Než ale zryjete celý záhon, můžete je sklidit, zamrazit nebo usušit, popřípadě naložit do oleje. Takto si bylinky zachovají všechny své účinné látky i vitamíny a vy je budete moci používat po celou zimu, než si na jaře vypěstujete nové. Usušit se dá majoránka, saturejka, zamrazit můžete kerblík nebo lichořeřišnici. Řeřichu si naopak můžete pěstovat po celou zimu v truhlíku, květináčku nebo jen na vlhké vatě a budete mít stále přísun čerstvých vitamínů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here