Voní jako tymián, vypadá jako bodlák – seznamte se s indiánskou zavinutkou

zavinutka podvojna
Zdroj foto: pixabay

Známe ji spíše jako dekorativní prvek záhonků s trvalkami. Snadno se množí, rychle pokryje svěřenou plochu záhonu, a navíc představuje skvělé lákadlo pro včely a motýly. Málokdo však ví, že v sobě zavinutka podvojná (Monarda didyma) ukrývá mnohem víc, než se může na první pohled zdát.

Máte malou zahradu nebo jednoduše nechcete rozlišovat mezi okrasnými květinami a užitečnými bylinkami? Díky nádherně vypadajícím květům zavinutky, dostupných  v mnoha odstínech růžové a šarlatové, už nemusíte.

Kráska z Ameriky s mnoha léčivými účinky

Nebýt Kryštofa Kolumba, nikdy bychom tuhle krasavici nepoznali. Tahle vytrvalá mrazuvzdorná kráska, dorůstající výšky 70-130 cm, totiž pochází ze Severní Ameriky. Její účinky používali zdejší indiáni po staletí a později s nimi ochotně seznámili i bílé přistěhovalce.

Na záhonku vám bude dělat radost celé léto. Zavinutka podvojná začíná obvykle kvést v červnu nebo červenci a svým růžovým střapatým květenstvím, zdálky připomínajícím bodlák, vás bude těšit až do října. Ráda vytváří mohutné trsy, které vám poskytnou hojnou zásobu léčivé natě. Ale pozor, čas od času je třeba je rozsadit, jinak začnou od středu usychat a výnosnost zavinutky se sníží.

Měli byste vědět: Původně mají květy zavinutky růžovou barvu, postupně však byly vyšlechtěny nejrůznější šarlatové nebo opravdu temně růžové kultivary. Pro léčivé účinky však vždy pěstujte jen obyčejnou zavinutku (Monarda didyma), ta v sobě totiž ukrývá léčivých látek nejvíce.

Výnosnost zavinutky je vysoká – sklízí se celá nať i s květy

Zatímco u většiny bylin sbíráme léčivou nať ještě předtím, než vykvetou, u zavinutky je tomu přesně naopak. Můžete se tedy pokochat její krásou a poté odstřihnout celé stonky i s květenstvím. Ty poté usušte ve stínu, nejlépe svázané do svazečku a později uložte ve vzduchotěsné nádobě.

Listy lze sbírat i samostatně, v takovém případě se však spíše hodí jako ingredience do vaření. Zvláště ty mladé se uplatní do salátů, pomazánek nebo třeba jako ozdoba polévek. Obsahují stejnou léčivou látku jako tymián, tedy thymol a velmi podobně i chutnají. Květy jsou také jedlé a hodí se pro ozdobu dezertů.

indianska zavinutka
Zdroj foto: pixabay

Jak na maximální úrodu zavinutky

Pokud byste si chtěli dopřát léčivé nati co nejvíce, věnujte pozornost tomu, kam zavinutku zasadíte. Líbí se jí na slunci, ale vykvete vám i v polostínu. Má ráda sušší místa, ovšem přijdou-li letní horka, trochou zálivky nepohrdne. Ale pamatujte na to, že dlouhé sucho jí opravdu nesvědčí. Dbejte proto na to, aby byla zemina, v níž budou jednotlivé trsy zavinutky prosperovat, lehká, humózní a plná živin.

Naučte se zavinutku využívat i v domácí lékárně

V první řadě je zavinutka skvělým zdrojem thymolu, což je silně antiseptická přírodní silice. Uplatní se při léčbě infekcí hrdla a úst. Stačí si připravit čaj. Jednu vrchovatou lžičku sušené zavinutky přelijte horkou vodou, nechte 10-15 minut louhovat (nejlépe pod pokličkou, nebo alespoň pod talířkem) a vypijte. Používejte 3-4 x denně po dobu nejvýše tří týdnů.

Náš tip: při větších potížích použijte zavinutku i jako kloktadlo.

A stejný odvar můžete využít i pro vyplachování úst, pokud bojujete se záněty dásní. Čaj by měl být jen vlažný. Usušené lístky lze vhodit i do horké vody a léčivý thymol jednoduše inhalovat. V této formě pomáhá při onemocnění průdušek a uvolňuje zahleněné dýchací cesty.

A ve hře není jen nachlazení, zavinutku uplatníte i při problémech s trávením nebo při úlevě od menstruačních bolestí. Ve formě koupelí a obkladů pomáhá i proti revmatu a vychladlý odvar se uplatní i při léčení ekzémů. Celková doba užívání by neměla překročit tři měsíce, poté je nutná alespoň měsíční přestávka.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here