Vratič obecný je kontroverzní bylinkou i v lidovém léčitelství

vratic
Zdroj foto: Robert Flogaus-Faust / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Našli bychom už v lékařských předpisech starých Řeků, přesto se dnes používá spíše výjimečně. Co způsobilo, že vratič obecný (Tanacetum vulgare) téměř zmizel z bylinných herbářů? A je oprávněné podezření na vysokou toxicitu?

Historie vratiče v léčitelství se táhne už přes 2 000 let. První receptury se vztahovaly k léčbě vnitřních i vnějších parazitů, později se přidalo i špatné trávení, bolesti kloubů nebo léčba horeček či bolestivé menstruace.

Thujon dokáže být velmi toxický

Účinných látek ve vratiči obecném je celá řada. Nejčastěji je však vzpomínán thujon. Právě ten má při předávkování velmi nebezpečné vedlejší účinky. Může jít o nevolnost, bolest hlavy, hematurii nebo dokonce halucinace. Léčba vratičem tedy co do vnitřního využití vždy patří do rukou odborníků. Při použití zevně se pak doporučuje velká opatrnost. Nejsou totiž výjimkou ani alergické reakce.

vratic obecny
Zdroj foto: pixabay

Vratič ve formě obkladů či koupelí

Můžete si všimnout, že během posledních cca 150 let vratič z bylinářů a herbářů téměř zcela zmizel. Zůstalo jen jeho vnější využití. Pomáhá totiž ve formě obkladů i sedacích koupelí.

Obklady se nejčastěji uplatňují při léčbě genitálního oparu. Vratič totiž působí antiviroticky a antibakteriálně. Jeho přikládání na léze a puchýře tak napomáhá jejich rychlejšímu hojení. A jak je připravit? Vezměte dvě lžíce sušené natě a přelijte je šálkem horké vody. Zakryjte pokličkou a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vřít, odstavte tekutinu z plotny a nechte 15 minut odpočívat. Poté ji přeceďte a aplikujte ve formě obkladu podle potřeby 3-5 x denně na postižená místa. Každý den doporučujeme připravit odvar nový.

Na sedací koupel si pak připravte čtyři lžíce byliny, které stejným způsobem povaříte v jednom litru vody. Nechte odpočívat 30 minut, poté přeceďte a vlijte do sedací koupele. Pomáhá při artritidě, ale i při již zmiňovaném genitální oparu a obdobných onemocněních. Koupele lze aplikovat každý den po dobu nejvýše 4 týdnů.

První koupel doručujeme provést kratší, hrozí totiž výskyt alergické reakce, během níž pokožka zčervená nebo dokonce začne svědět. Vnější použití proto není vhodné pro děti do 10 let.

Vratičová tinktura pomůže lepšímu trávení¨

Další oblíbeným léčebným prostředkem je tinktura. Užívá se v případě potíží s trávením nebo při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci. A jak ji připravit? Vezměte čerstvou nať a vložte ji do vhodné sklenice. Zalijte ji kvalitním alkoholem a dobře zavíčkujte. Nechte stát na chladném a tmavém místě rovný týden. Během této doby není nutné tinkturu protřepávat. Po uvedené době sceďte a užívejte. Doporučuje se 10 ml 3x denně před jídlem. 10 ml je asi jedna polévková lžíce.

TIP: Tinkturu lze použít i při léčbě vnitřních parazitů, ovšem vždy v kombinaci s doporučenými prostředky předepsanými lékařem.

Čaj z vratiče pomůže při potížích s trávením

A velmi podobně se připravuje i čaj. Jednu lžíci sušené byliny přelijte čtvrt litrem horké vody. Nechte 15 minut vylouhovat, pak přeceďte a vypijte. Uplatní se i jako jednorázová pomoc po těžkém jídle (anebo předtím, např. při konzumaci hub nebo mastných pokrmů).

Užíváme-li čaj z vratiče pravidelně, neměla by délka soustavné konzumace přesáhnout 3 týdny. U dětí je užití doporučeno až od 15 let.

Vratič se používal i jako prostředek proti potratům

Účinné látky ve vratiči způsobují překrvení vnitřních orgánů. Byl proto používán ženami ve středověku, které se chtěly zbavit nechtěného těhotenství. Ze stejného důvodu není dnes užití doporučeno těhotným ženám ani kojícím matkám. A pozor by si měli dát i lidé se sklonem k vyšší krvácivosti i ti, kteří užívají léky na ředění krve.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here