Česky:
Vratič obecný |
Latinsky:
Tanacetum vulgare |
Slovensky:
Vratič obyčajný |
Vratič byl pro své léčivé účinky ceněn už od starověku. Musí se však používat opatrně, proto dnes patří spíše mezi kontroverzní bylinky. Je běžný v Evropě a Asii a užívá se jako lék na různé nemoci – od horečky až po revmatismus.
Léčivé účinky
- snížená imunita
- pohlavní nemoci
- špatné trávení
- pocit těžkého žaludku
- nervové vypětí
- stres
- relaxace
- potíže se spánkem
- odpuzovač hmyzu
- artritida
- léčba genitálního oparu
- stimulace menstruace
- kožní choroby
- léčba modřin
Nejcennější složkou vratiče obecného je éterický olej – thujon. Jde o velmi toxickou sloučeninu, která mimo jiné odpuzuje téměř všechny druhy hmyzu. Olej z této bylinky se proto s oblibou aplikuje na pokožku, například před odchodem do přírody. Díky tomuto vás zprostředkovaně ochrání i před chorobami přenášenými klíšťaty, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
Výtažek je doporučeno ředit, nejlépe s trochou pečujícího oleje (hroznový olej, slunečnicový olej apod.), a to v poměru 15 kapek výtažku na 250 ml vybraného oleje. Funguje také skvěle při léčbě svrabu.
Mezi další účinné složky patří třísloviny, organické kyseliny, terpeny, hořčiny apod. Uplatní se také při léčbě genitálního oparu, kterým jsou podle některých výzkumů infikovány téměř dvě třetiny světové populace (výzkumy byly zaměřeny na herpes virus 1 (HSV-1)).
Některé sloučeniny ve vratiči mají také silné antioxidační vlastnosti. Ty mají velký význam při očistě těla (a zejména jater) i při hojení ran. Lze je proto použít k léčbě kožních skvrn, puchýřkovitých lézí a dalších příznaků, které patří mezi typické příznaky genitálního oparu.
Své využití najde vratič i při artritidě. Používá se proti zánětu, způsobeném právě tímto onemocněním. V lidovém léčitelství se také tato bylinka používala k léčbě deprese a hysterie. A rovněž ke zmírnění příznaků, souvisejících s bolestivou menstruací. Někdy se také používá k vyvolání opožděného menstruačního cyklu.
Éterický olej z vratiče pak v aromaterapii pomáhá s relaxací – a to fyzickou i psychickou. Lze ho použít na masáže jako příměs k vašemu oblíbenému oleji. A pomáhá také lépe usnout.
Přípravek z vratiče proti vším
Složení:
- 1/2 lžíce sušeného tymiánu nebo pelyňku
- 1 lžíce sušeného květu vratiče
Způsob přípravy:
Bylinky vložte do hrnce a zalijte 250 ml vroucí vody. Pomalu zahřívejte pod pokličkou až k varu (nevařte). Nechte 15 minut odpočívat, sceďte a použijte. Vlasy hojně navlhčete vratičovým odvarem a po dobu 2-3 hodin nechte odvar působit pod igelitem a ručníkem. Poté hlavu umyjte a vlasy rozčešte jemným hřebenem. Po 24 hodinách ještě doporučujeme umýt vlasy teplým octem a opět důkladně vyčesat, aby se odstranily i přeživší hnidy. Tyto procedury pro jistotu zopakujte po 6-7 dnech. Vedlejším účinkem této kůry může být podráždění pokožky hlavy.
Koupel pro léčbu artritidy
Trpíte-li záněty kloubů nebo jiným zánětlivým onemocněním, použije čtyři líce vratiče, které povaříte v jednom litru horké vody. Po 15 minutách sceďte a vlijte do sedací lázně. Prohřívejte tělo 20-25 minut, poté se důkladně osprchujte. Opakujte podle potřeby, možno i každý den. Jen pozor na podráždění. V případě přetrvávajícího zčervenání pokožky nebo dokonce svědění s vnější aplikací vratiče pro jistotu přestaňte.
Čaj z vratiče pro léčbu vnitřních parazitů nebo úpravu trávení
- 3 lžíce sušených květů vratiče
- dva šálky vody
Bylinu přelijeme horkou vodou a necháme 30 minut stát. Slijeme a vypijeme. Užíváme podle potřeby 2-4x denně. Jestliže čaj z vratiče užíváme jako podpůrnou léčbu při infekci vnitřními parazity, užijeme jednu sklenici čaje 3x denně vždy před hlavním jídlem.
Vratičová tinktura na úpravu trávení
Sušenou bylinu vložte do nádoby a zalijte kvalitní destilátem (s obsahem alkoholu 40-70 %). Nechte stát týden na tmavém místě. Přefiltrujte. Užívejte 10 ml (cca 1 polévková lžíce) 2-3 x denně. Před konzumací zřeďte ve sklenici vody.
O vratiči obecném
Vratič patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae) a jde o běžnou bylinu na území Evropy. Ovšem vyskytuje se i v Asii, a to v oblastech s mírným podnebím. Říká se mu také kopretina vratič a jeho původní domovinou je pravděpodobně oblast Středomoří. Co do výšky je velmi variabilní. Na sušších místech dorůstá pouze 30 cm, ovšem při optimálních podmínkách může vyrůst až do výšky přes jeden a půl metru. Během období květu na sebe upozorní výraznými tmavě žlutými květy – a to vždy od července až do srpna. Roste na polích, loukách, ale i na březích potoků. Má ráda zejména slunná místa. Jde o vytrvalou bylinu s velmi charakteristickou vůní. Pyšní se rovněž velkými zpeřenými listy se zubatými okraji. Plodem vratiče obecného jsou nažky.
Pro léčebné účely jsou sbírány zejména květy, listy a nať.
Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je velmi stará léčivá rostlina. Má v sobě velké množství účinných látek, které ničí houby, viry i parazity a účinně detoxikují organismus. Rovněž podporují imunitu a mají hluboký účinek na kosterní svaly.
I přes svou vysokou toxicitu, která nastupuje už při poměrně nízkých dávkách, je historie použití vratiče pro léčebné účely opravdu dlouhá. Cíleně byl poprvé pěstován u chrámů i v domácnostech ve starověkém Řecku před 2 000 lety. Používal se zejména k léčbě vnitřních i vnějších parazitů. Ve středověku byl pak vratič oblíben u žen, které se jeho prostřednictvím chtěly zbavit nechtěného těhotenství.
V posledních 150 letech se však od užívání vratiče spíše ustupuje. Své uplatnění nachází zejména při lidovém léčitelství, ale také v homeopatii. A hojně se samozřejmě používá i zevně, a to zejména ve formě mastí, obkladů nebo léčivých koupelí.
V současné době je tak použití vratiče omezeno zejména na dekorativní účely. Pěstuje se v zahradách, protože jeho květy vydrží velmi dlouho. Lze ho i sušit, protože sklidíme-li vratič polorozvitý, neztratí během sušení tvar ani barvu. Používá se rovněž do likérů, ten nejznámější u nás nese jméno Praděd.
Na pěstování není náročný. Bude mu vyhovovat plné slunce, ale spokojí se i polostínem. Zavděčíte se mu spíše neutrální půdou a v suchých obdobích také pravidelným přísunem vody. Jedině tak vám během léta hojně vykvete.
Kontraindikace
Tinktura připravená z vratiče může být při delším užívání návyková. Užívání extraktu z květu orálně může v některých případech způsobit podráždění sliznice gastrointestinálního traktu, ledvin nebo dělohy. Nedoporučuje se proto v těhotenství (může způsobit potrat), ani u malých dětí či kojících žen (účinné látky přecházejí do mateřského mléka).
Překročení doporučených dávek vratiče může u nemocných osob způsobit:
- silné kontrakce dělohy,
- hematurii,
- závrať,
- ztrátu vědomí,
- srdeční arytmii,
- nevolnost,
- v některých případech také mírné halucinace.
Trpíte-li artritidou, zkonzultujte použití vratiče se svým lékařem. Užívat by ho neměly ani osoby se sklony k vyšší krvácivosti nebo ty, které užívají léky na ředění krve. Zevní použití se doporučuje až u dětí starší tří let, vnitřní pak pro děti od 15 let. Pozorně sledujte výskyt možných nežádoucích účinků. Léčebná kúra s vratičem by neměla svou délkou přesáhnout 3-4 týdny.
Měli byste vědět: pokud konzumujete vratič s mlékem, ricinovým olejem nebo jinými mastnými potravinami, dojde k nežádoucí zvýšené absorpci terpenových složek byliny.