Když se řekne ořechy, vybaví se téměř každému ty vlašské. Pak samozřejmě existují také lískové oříšky anebo exotičtější druhy ořechů jako pekanové ořechy apod. My se dnes zaměříme na ty vlašské ořechy, protože kromě toho, že nám chutnají, mohou také pomoci s různými neduhy. A nejen semena.
Co jsou to vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou plody, resp. semena ořešáku vlašského (Juglans regia) a právě tyto plody, ale také jeho listy obsahují různé látky, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Ořechy byste však měli konzumovat s mírou a rovněž se vyhnout ořechům nezralým, plesnivým nebo jinak zkaženým – tady byste si spíš zadělali na nějaké zažívací potíže (přinejmenším).
Nutriční hodnota
Vlašské ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny (zejména vitamín E), minerály (mangan, hořčík, fosfor) a vlákninu. Ořechy jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které prospívají našemu srdci.
Antioxidanty
Ořechy obsahují antioxidanty, které mohou pomoci ochránit buňky před poškozením volnými radikály a zpomalit proces stárnutí. Antioxidanty jsou také důležité v prevenci proti rakovině, ale i v léčení rakovinných procesů.
Zdraví srdce
Pravidelná konzumace těchto ořechů byla již v minulosti spojována se snížením rizika srdečních onemocnění a zlepšením hladiny „špatného“ cholesterolu. Nutno ovšem dodat, že naši předkové netrpěli tolik civilizačními chorobami, protože neseděli celé dny u počítače…
Kontrola hladiny cukru v krvi
Některé současné studie ukazují, že konzumace vlašských ořechů pomáhá s lepší kontrolou hladiny cukru v krvi, a to zejména u lidí s diabetem (cukrovkou, nejspíše 1. stupně).
Listy ořešáku vlašského
Listy ořešáku vlašského obsahují látku známou jako juglon, která má antimikrobiální vlastnosti a může být použita k léčbě různých infekcí a plísní. Juglon je také známý svými protizánětlivými účinky. V některých tradičních medicínách byly listy ořešáku vlašského používány k léčbě průjmu, bolestí hlavy a kožních problémů. Nicméně měli byste je užívat s opatrností, protože přílišná konzumace může být pro tělo toxická. Nebojte se však listy používat zevně: například odvar z listů ořešáku je výborným prostředkem na lesklé vlasy, zejména u hnědovlásek. Koupel z listí ořešáku pak pomáhá při kožních problémech, jako jsou ekzémy. Kloktání odvaru je vhodné při zánětech dutiny ústní, aftách, bolestech krku, angíně aj.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.