Netradiční využití skořápek a slupek z ořechů

orech

Pokud máte na zahradě ořešák, pak rozhodně není ve hře jen využití jeho chutných a zdravých plodů. Od mnoha obtíží vám mohou ulevit i jeho skořápky nebo zelené oplodí. Zapátrali jsme v análech lidové medicíny a přinášíme ty nejzajímavější recepty! Jaké je tedy netradiční využití skořápek a slupek z ořechů?

Ořechy jako takové jsou skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mimo jiné regulují metabolismus a brání hromadění tuku v útrobách. Jsou rovněž bohaté na vitamíny a minerály. Ženy si zamilují zejména vitamin E, ten totiž zlepšuje vzhled pokožky, posiluje vlasy i nehty. A neobsahují ho jen plody, ale i další části ořešáku. Vyhazovat tedy po vyloupání skořápky do koše a slupky na kompost by byla jednoduše škoda.

Ořechové slupky a jejich použití

Konzumují se rozemleté na prášek nebo se po dlouhou dobu vaří. A s čím nám mohou pomoci?

Postarají se o šedé vlasy

Šedé vlasy jsou nezvratnou známkou stárnutí. Řada žen se proto uchyluje k jejich barvení. A to právě ořechy skvěle umí, navíc doopravdy přírodně a bez zbytečné chemie. Odstín si sice vybrat nemůžete, ale šikovné oplachy vlasy přirozeně ztmaví a ty se tak budou blížit vaší tradiční barvě víc, než budete-li metodou pokus omyl sázet na barvy v kadeřnických salonech. Stačí jen povařit ořechové slupky. Tento recept se doporučuje se pro černovlásky, brunetky i zrzky.

Potřebujeme:

hrst zeleného ořechového oplodí (čerstvého nebo nebo usušeného),

0,5 litru vody

Způsob přípravy:

Ořechové slupky zalijte vodou. Vařte asi hodinu na mírném plameni. Přeceďte a používejte jako oplach po každém mytí vlasů. Už po měsíci lze pozorovat první výsledky – šedivé vlasy ztmavnou a přiblíží se vaší přirozené barvě (podobný efekt má i odvar z cibulových slupek). Při používání tohoto přírodního prostředku si nezapomeňte chránit ruce před obarvením nejlépe za pomoci rukavic.

Náš tip: Pokud chcete s šedinami udělat něco teď hned, pak po uvaření odvar nepřecezujte, ale slupky ve vodě rozmixujte, lehce vymačkejte a naneste na hlavu. Ponechte na místě asi hodinu a opláchněte. Půjde to sice těžko, ale oleje, obsažené ve slupkách vám v tom pomohou, a navíc vlasy jako bonus zregenerují.

oresak

Bělení zubů díky ořechovým slupkám

Pokud bojujete s nažloutlými zuby, ale nechceme přitom sahat po agresivních abrazivních prostředcích po vzoru obrušujících past ani platit za drahé vybělení zubů profesionály, pak vám nezbude nic jiného, než se uchýlit k přírodním prostředkům. A právě tady vám mohou pomoci slupky z ořechů. Není to vůbec těžké a bělící odvar bude připraven opravdu v cuku letu. A jak na něj?

Potřebujeme:

slupky ze šesti ořechů (čerstvé i sušené)

1 šálek vody

Způsob přípravy:

Zalijte zelené oplodí ořechů studenou vodou. Vložte na nízký plamen a pomalu zahřívejte. Jakmile dosáhne bodu varu, vařte po dobu 20 minut. Nechte vychladnout a slupky rozmixujte na kaši.

A jak tuhle bělící kůru z ořechů používat? Stačí do ní namočit kartáček a poté se zubům důkladně věnovat asi 5 minut. Nakonec je třeba vypláchnout ústa. Tento postup opakujte 2-3 krát denně po dobu 1-2 týdnů a výsledky se určitě dostaví.

 

Co si počít s ořechovými skořápkami

Využití ořechového oplodí je vcelku jasné, ale jak jsou na tom tvrdé skořápky? Ani těch se není třeba zbavovat. Obsahují v sobě například velké množství jódu, které může pomoci posílit vaši imunitu.

Posílení imunity díky medu a ořechům

Vlašské skořápky, které obvykle vyhazujeme, ale lze je lze použít i k přípravě medu, který posiluje imunitu. Potřeba je jediné – rozemlít skořápky na jemný prach. A jak si poradit s přípravou?

Potřebujeme:

rozemleté ořechové skořápky

med

glycerin

Způsob přípravy:

Ke každé lžičce rozemletých skořápek přidejte jednu polévkovou lžíci kvalitního medu a deset kapek glycerinu. Všechny přísady důkladně promíchejte a máte hotovo. A jak tenhle nevšední ořechový zázrak užívat?

Jako prevence postačí 1-2 lžičky denně, pokud ovšem cítíte, že na vás „něco leze,“ pak dávkování klidně zdvojnásobte.

orechy

Odvar z ořechových skořápek může pomoci i proti kašli

Proč to nevyzkoušet, když se právě teď povalují skořápky vlašáků doslova na každém kroku? Navíc tenhle ořechový odvar chutná překvapivě dobře. Zapomeňte na trpké léky z ořechových listů, tohle je docela jiné kafe – takové ořechové :) Dobře působí na suchý i vlhký kašel a pomáhá také odhleňování.

Potřebujeme:

12 půlek vlašských ořechů (skořápky)

půl litru vody

Způsob přípravy:

Budeme potřebovat trochu času. Ořechy je třeba vyloupat a skořápky dobře omýt. Následně je vhodné nechat je 12 hodin louhovat ve vodní lázni, ve které je později uvaříme. Postačí pouhých pět minut na plotně od dosažení bodu varu. Pak stačí scedit a odvar je připravený k pití. Jde o dávku na jeden den.

Jestliže ovšem spěcháme a potřeba odhlenění je opravdu akutní, pak vynecháme louhování a skořápky přímo 10-15 minut povaříme. Opět přecedíme a ve více dávkách během dne vypijme. Účinky se projeví často už druhý den.

Nedostatek jódu? I s tím si vlašáky poradí

Pokud vám rovněž komplikuje život tato diagnóza rádi byste pro její potlačení využili přírodních prostředků, pak jsou tu právě ořechové skořápky, odvar a popíjení před každým jídlem.

Potřebujeme:

dva a půl hrnku ořechových skořápek

dva hrnky vody

Skořápky je třeba povařit podobu dvaceti minut, odvar nechat vychladnout a přecedit. V lednici vydrží i týden, ale obvykle ho potřebujete rychleji, používá se totiž půl až jeden šálek 3x denně, nejlépe před jídlem. Kúra samotná by pak měla trvat asi 3-4 měsíce. Opět budete příjemně překvapeni zajímavou chutí této přírodní medicíny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here