Vánoční koření skořice a badyán. Víte, jaké mají tyto bylinky využití

 

Skořice a badyán bezesporu patří mezi klasické vánoční koření, ale víte také, co všechno s nimi můžete udělat? Ne? Pak si rozhodně přečtěte tento článek.

  1. Perníčky

Pokud pečete na Vánoce perníčky, které milují obzvláště děti, protože se můžou podílet na jejich zdobení, pak budete potřebovat právě koření do perníků, které se skládá ze skořice, badyánu, hřebíčku, anýzu a fenyklu. Na výrobu perníčků budete potřebovat: 400 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 150 g medu, 2 vejce (+ vejce na potření), 1 lžičku koření do perníku, ½ lžičky jedlé sody, 2 lžíce kakaa. Vše zpracujeme v hladké těsto, které necháme odležet alespoň 24 hodin. V lednici však vydrží i 2 týdny. Perníčky vykrajujeme pomocí formiček a klademe na pečicí papír. Potřeme vajíčkem. Pečeme při 180 °C asi 10 minut. Po vychladnutí zdobíme bílkovou polevou, kterou vytvoříme smícháním jednoho bílku s 250 g moučkového cukru a lžicí citronové šťávy.

2. Průduškový čaj s badyánem

Někdy se nám ani o Vánocích nevyhne nachlazení, chřipka nebo kašel. Na ten průduškový můžete vyzkoušet tento čaj: 2 díly listu jitrocele + 1 díl kořene proskurníku + kousek hvězdičky badyánu, to vše přelijeme hrnkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme až 3x denně.

3. Skořicový čaj pro lepší trávení

Tento čaj se nám o Vánocích, plných tučných a sladkých jídel, může také docela dobře hodit. 1 lžičku mleté skořice zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme teplé.

4. Skořicová koupel pro zahřátí studených nohou

Do lavoru s teplou vodou nakapeme 5 kapek skořicového éterického oleje a použijeme pro koupel nohou, která by měla trvat maximálně 10 minut. Tuto proceduru je nejvhodnější dělat večer před spaním.

5. Zdobení vánočních dárků či výroba vánočních ozdob

Skořici i badyán můžeme použít k ozdobnému zdobení vánočních dárků, nebo z nich vyrobit tradiční přírodní ozdobičky na stromeček. Stačí například celou skořici omotat zlatým provázkem, nebo zase badyánové hvězdičky nalepit na polystyrenovou kouli, kterou jsme předtím přestříkali zlatým (nebo jinak barevným) lakem ve spreji.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here