Úročník se nachází na suchých loukách a travnatých stráních. Má spoustu léčebných účinků, posiluje organismus, čistí krev nebo hojí vředy. Sbírá se kvetoucí nať nebo samotné květní hlávky.
Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) je dvouletá až vytrvalá bylina řadící se do čeledi bobovitých. Nachází se skoro v celé Evropě, včetně Islandu, severní Afriky, Etiopie, Malé Asie. U nás je jeho výskyt roztroušený, od nížin až po hory. Roste na loukách, pastvinách, mezích, lesních lemech, kolem silnic a na železničních náspech. Kvete od května do července.
Lodyha je vystoupavá, poléhavá nebo i přímá, porostlá chloupky. Může být 10 cm, ale i 60 cm vysoká. Lístky řapíkaté, koncový lístek obvykle delší než postranní. Květní hlávky jsou úžlabní nebo koncové, obvykle po 1 – 3, květní koruna žlutá, vzácně bělavá nebo růžová. Kromě toho, že má léčivé účinky, je od poloviny 19. století využíván jako pícnina na málo úrodných půdách. Je nenáročný, snáší tuhé mrazy, suché i neúrodné půdy.
Jaké má léčivé účinky
Sbírá se kvetoucí nať na počátku kvetení, lze ale sbírat jen samotné květy. Sbírá se za suchého počasí, nejlépe po poledni.
- Celkově povzbuzuje, posiluje a tonizuje organismus.
- Podporuje metabolismus a čistí krev.
- Má dezinfekční a léčivé účinky, čehož se využívá hlavně v léčbě ran, vředů, bércových vředů, pohmožděnin, ekzémů a omrzlin. Zlepšuje prokrvení končetin.
- Zevně se využívá například jako kloktadlo při zánětech a vřídcích v dutině ústní, infekci v krku.
- Působí projímavě.
- Používá se při léčbě revmatismu.
Čaj si připravíme z 1 a ½ lžičky květů na 1 šálek horké vody.
Na obklady můžeme použít dvojitou dávku květů a necháme dlouhou dobu vylouhovat.
Přidává se dokonce i do jídel, například do rizota, salátů nebo smažených pokrmů. Mladé listy lze uvařit s bramborami.
Úročník se někdy může plést s podobnými pícninami jako například jetel, rozpoznávacím znamením jsou jeho žluté květy.