Úročník bolhoj posiluje organismus a podporuje látkovou výměnu

urocnik

Úročník se nachází na suchých loukách a travnatých stráních. Má spoustu léčebných účinků, posiluje organismus, čistí krev nebo hojí vředy. Sbírá se kvetoucí nať nebo samotné květní hlávky.

Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) je dvouletá až vytrvalá bylina řadící se do čeledi bobovitých. Nachází se skoro v celé Evropě, včetně Islandu, severní Afriky, Etiopie, Malé Asie. U nás je jeho výskyt roztroušený, od nížin až po hory. Roste na loukách, pastvinách, mezích, lesních lemech, kolem silnic a na železničních náspech. Kvete od května do července.

Lodyha je vystoupavá, poléhavá nebo i přímá, porostlá chloupky. Může být 10 cm, ale i 60 cm vysoká. Lístky řapíkaté, koncový lístek obvykle delší než postranní. Květní hlávky jsou úžlabní nebo koncové, obvykle po 1 – 3, květní koruna žlutá, vzácně bělavá nebo růžová. Kromě toho, že má léčivé účinky, je od poloviny 19. století využíván jako pícnina na málo úrodných půdách. Je nenáročný, snáší tuhé mrazy, suché i neúrodné půdy.

urocnik kvet

Jaké má léčivé účinky

Sbírá se kvetoucí nať na počátku kvetení, lze ale sbírat jen samotné květy. Sbírá se za suchého počasí, nejlépe po poledni.

  • Celkově povzbuzuje, posiluje a tonizuje organismus.
  • Podporuje metabolismus a čistí krev.
  • dezinfekční a léčivé účinky, čehož se využívá hlavně v léčbě ran, vředů, bércových vředů, pohmožděnin, ekzémů a omrzlin. Zlepšuje prokrvení končetin.
  • Zevně se využívá například jako kloktadlo při zánětech a vřídcích v dutině ústní, infekci v krku.
  • Působí projímavě.
  • Používá se při léčbě revmatismu.

Čaj si připravíme z 1 a ½  lžičky květů na 1 šálek horké vody.

Na obklady můžeme použít dvojitou dávku květů a necháme dlouhou dobu vylouhovat.

Přidává se dokonce i do jídel, například do rizota, salátů nebo smažených pokrmů. Mladé listy lze uvařit s bramborami.

Úročník se někdy může plést s podobnými pícninami jako například jetel, rozpoznávacím znamením jsou jeho žluté květy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here