Úročník bolhoj

Úročník bolhoj, latinsky Anthyllis vulneraria je vytrvalá bylina, dlouhá 40 centimetrů. Je zajímavá svými peřenosečnými listy. Koncový lístek je vždy větší, květy jsou uspořádány do jedné či dvou stopkatých hlávek s bělavími, nafouklými, hustě chlupatými kalichy a s korunou z 5 žlutých plátků.

urocnik bolhoj

Výskyt

Úročník se vyskytuje v Evropě od nížin až po horské pásmo Alp. Daří se mu na suchých, skalnatých stráních, loukách, v okrajích lesů. Roste v písečné i vápencové půdě. V Evropě se nachází asi 20 druhů této byliny, avšak u nás se vyskytuje pouze úročník bolhoj. Roste jako bylina až keř.

Léčivé účinky

  • doporučuje se při nachlazení
  • má močopudné účinky
  • podporuje látkovou výměnu
  • používá se na špatně se hojící rány
  • má mírně projímavé účinky
  • používá se při metabolických poruchách, při zhoršené činnosti trávicího traktu
  • posilňuje žaludek
  • vhodný při urologických potížích
  • pročišťuje krev

Pěstování

Bylina je velmi nenáročná, roste na suchých místech, snáší tuhé mrazy a nedostatek vody. Mnohdy je pěstována jako zelenina nebo pro domácí zvířata.

Lékařství

Úročník bolhoj posilňuje imunitu, podává se zvláště starším a nemocným lidem s vážnějšími chorobami. Je výborný při náchylnosti k tvorbě ledvinových kamenů. V lékařství se hodně využívá pro jeho četné vlastnosti. Používá se k vnitřnímu i zevnímu použití a většinou se kombinuje s ostatními bylinami, např. smetánka lékařská, kostival lékařský apod.

Sběr a skladování

Sbírají se hlávky bez stopek, které se suší v tenkých vrstvách na provzdušněném místě pro zachování původní barvy a ztráty aroma. Uchovávají se v dobře uzavřených nádobách.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat úročník bolhoj vnitřně, externí užití je však povoleno.

Zajímavost

Sušený květ a list úročníku se může použít a nahradit za pravý ruský čaj. Používá se i v kuchyni, přidává se do rizota, zeleninových salátů nebo mladé listy můžeme uvařit s bramborami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů