Úročník bolhoj, latinsky Anthyllis vulneraria je vytrvalá bylina, dlouhá 40 centimetrů. Je zajímavá svými peřenosečnými listy. Koncový lístek je vždy větší, květy jsou uspořádány do jedné či dvou stopkatých hlávek s bělavími, nafouklými, hustě chlupatými kalichy a s korunou z 5 žlutých plátků.
Výskyt
Úročník se vyskytuje v Evropě od nížin až po horské pásmo Alp. Daří se mu na suchých, skalnatých stráních, loukách, v okrajích lesů. Roste v písečné i vápencové půdě. V Evropě se nachází asi 20 druhů této byliny, avšak u nás se vyskytuje pouze úročník bolhoj. Roste jako bylina až keř.
Léčivé účinky
- doporučuje se při nachlazení
- má močopudné účinky
- podporuje látkovou výměnu
- používá se na špatně se hojící rány
- má mírně projímavé účinky
- používá se při metabolických poruchách, při zhoršené činnosti trávicího traktu
- posilňuje žaludek
- vhodný při urologických potížích
- pročišťuje krev
Pěstování
Bylina je velmi nenáročná, roste na suchých místech, snáší tuhé mrazy a nedostatek vody. Mnohdy je pěstována jako zelenina nebo pro domácí zvířata.
Lékařství
Úročník bolhoj posilňuje imunitu, podává se zvláště starším a nemocným lidem s vážnějšími chorobami. Je výborný při náchylnosti k tvorbě ledvinových kamenů. V lékařství se hodně využívá pro jeho četné vlastnosti. Používá se k vnitřnímu i zevnímu použití a většinou se kombinuje s ostatními bylinami, např. smetánka lékařská, kostival lékařský apod.
Sběr a skladování
Sbírají se hlávky bez stopek, které se suší v tenkých vrstvách na provzdušněném místě pro zachování původní barvy a ztráty aroma. Uchovávají se v dobře uzavřených nádobách.
Kontraindikace:
Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat úročník bolhoj vnitřně, externí užití je však povoleno.
Zajímavost
Sušený květ a list úročníku se může použít a nahradit za pravý ruský čaj. Používá se i v kuchyni, přidává se do rizota, zeleninových salátů nebo mladé listy můžeme uvařit s bramborami.