Používáte doma zázvor?
My bychom se bez této zázračné rostlinky rozhodně neobešli!
Má totiž daleko více léčivých účinků, než by se na první pohled mohlo zdát…
5 léčivých účinků zázvoru
Zázvor je sice často používán jen jako koření, ale skrývá v sobě daleko více, než jen štiplavě pikantní chuť asijské kuchyně.
O tom se můžete přesvědčit sami:
1. Posiluje imunitní systém
Užívání zázvoru je jeden z nejlepších způsobů, jak si zvýšit svou obranyschopnost a zůstat zdraví.
Zázvor má totiž silné protivirové účinky, například proti stafylokoku nebo streptokoku, působí antitoxicky, díky tomu, že čistí lymfatický systém a tím detoxikuje tělo, a nakonec je vhodný i proti mykózám.
Podporuje pocení, které oceníte při zvýšené teplotě. Také se mu daří rozpouštět hlen v plicích, usnadňuje vykašlávání a zmírňuje bolest v krku. Je tak vhodným doplňkem při boji s nachlazením a chřipkou.
2. Léčí a chrání před záněty
Pokud vás trápí záněty všeho druhu, zázvor bude vaším nejoblíbenějším pomocníkem.
Pomáhá tlumit všechny běžné bolesti, včetně těch menstruačních. Působí také na bolesti hlavy způsobené migrénou. Zázvor totiž tlumí prostaglandiny a tím pádem zmírňuje záněty v cévách a bolest hlavy s tím spojenou. V jedné studii byl porovnáván se sumatriptanem, bežně předepisovaným lékem na migrénu. Zázvor byl ve výsledku o něco slabší, ale statisticky srovnatelný a s menšími vedlejšími účinky.
A kde jinde byste využili protizánětlivé účinky zázvoru než u zánětlivých onemocnění? Zázvor tak zmírňuje i bolesti spojené s nemocemi jako je dna, revmatoidní artritida nebo osteoartritida, což dokazuje studie z roku 2001, ve které zázvor ulevil právě lidem s osteoartritidou kolene.
Navíc je to přírodní antibiotikum, a tak zázvor využijete i při povrchových zranění, neboť zrychluje hojení ran.
3. Udržuje srdce a krevní oběh zdravý
Zázvor je plný důležitých látek, ale je to především vysoký obsah draslíku a manganu, kvůli kterému má tak blahodárné účinky na srdce, cévy a dokonce i močové cesty.
Užívání zázvorů také pomáhá se snížením vysokého tlaku a cholesterolu. Snižuje také srážlivost krve a tím pádem působí preventivně proti mrtvici.
Oblíbený je i pro diabetiky nebo ty, kterým toto onemocnění hrozí. Normalizuje totiž cukr a zvyšuje účinek diabetických léků. Podle jedné studie zlepšil hladinu insulinu u pacientů s diabetem 2. typu.
4. Uklidňuje žaludek a zahání nevolnost
Jistě jste si už všimli, jaké má zázvor výborné účinky na zažívání.
Zklidňuje podrážděný žaludek, přičemž pomáhá předejít nadýmání a plynatosti, a působí na všechny druhy nevolnosti, ať už kinetózy nebo ranní nevolnosti u těhotných žen, kde podle jedné porovnávací studie zázvor vykazoval ještě lepší výsledky pro mírnění ranní nevolnosti než vitamín B6.
Jeho účinky však sahají i dále. Pomáhá napravit jakékoliv poruchy trávení, působí proti střevním vředům a je také často doporučován na břišní koliky a dyspepsii.
Využijete ho i jako přípravek pro zastavení průjmu způsobeného bakteriemi nebo pro mírnění symptomů spojených s otravou z jídla.
5. Ovlivňuje rakovinné buňky
Největší naděje na léčbu rakoviny vyvolaly dvě studie zkoumající účinky zázvoru na toto zákeřné onemocnění.
Podle laboratorní studie na michiganské univerzitě zapříčinil zázvor v prášku rozpad rakovinných buněk ve vaječníku. Zajímavý byl především způsob, jakým se tak stalo, neboť by se tím mohl obejít problém běžně spojený s rakovinou vaječníku, a to ten, kdy zasažené buňky začnou být odolné proti tradiční léčbě.
Druhá studie tentokrát z univerzity v Minnesotě testovala působení gingerolu na potkanech s rakovinou. Tato hlavní účinná složka zázvoru dokázala zpomalit růst rakovinných buněk v tlustém střevě, což by bylo při léčbě samozřejmě velmi vítanou pomocí.
Ovšem u obou studií je potřeba dalšího zkoumání.
3 způsoby užívání zázvoru
Zázvor má nejenom mnohé léčivé účinky, ale také mnohé způsoby užívání. Neměl by tak chybět v žádné domácnosti a to v jakékoliv podobě.
1. Čerstvý oddenek
Nejčastější využití zázvoru je v jeho přírodní formě, který si můžete lehce vypěstovat.
Oloupaný zázvor můžete přidávat jako koření do pokrmů, do různých zdravých nápojů smoothies, nebo ho klidně po jídle žvýkat syrový. Pozor však na dávkování, které by nemělo přesáhnout pár gramů denně.
Kousky zázvorů si můžete také namočit do medu, zlehka zkaramelizovat na pánvi (kde předem rozpustíte máslo nebo ghí) a po vychladnutí mlsat jako zázvorové cukrátko, které vám pomůže se spravením žaludku.
Na problémy s klouby si zase můžete udělat pastu ze zázvoru a kurkumy a tou dvakrát denně postižené oblasti mazat.
2. Čaj
Silný domácí zázvorový čaj je účinnou zbraní, jak na posílení imunity a zahnání chřipky a nachlazení, ale také pro léčení zánětů. Stačí si tak zázvor oloupat, nakrájet, vylouhovat a pak už jen přidat med či citron pro dochucení.
Takový čaj můžete také využít pro inhalování, které vám uvolní dýchací cesty a pomůže zmírnit další symptomy běžného nachlazení.
Zázvor bývá také přidáván spolu s dalšími bylinkami do různých čajových směsí.
3. Zázvorové přípravky
Zázvor nemusí chutnat každému nebo jeho příprava může být pro někoho příliš časově náročná.
Účinné jsou například esenciální oleje, pro maximální využití gingerolu, hlavní účinné látky zázvoru. Ty můžete inhalovat pomocí aromalampy či přidat do masážních krémů nebo do koupele pro uvolnění svalů a kloubů.
Nechybí však ani klasické doplňky stravy, jako je zázvor v prášku nebo extrakty zázvoru v tabletách a šťávách.
Doufáme, že jsme vás přesvědčili anebo utvrdili v tom, jak je zázvor užitečný, a že ho vždy ve své domácnosti najdete!
zdroje: top10homeremedies.com, naturalnews.com