Šalvěj lékařská – co jste o ní ještě nevěděli

salvej lekarska
Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
Šalvěj lékařská je odedávna používanou bylinkou, a tak je docela možné, že o ní nevíte všechno. Pojďte se o tom s námi přesvědčit.

Jaká další pojmenování má tato bylinka

Šalvěj má mnoho lidových pojmenování, mezi které patří například babí ucho, babské ucho, babí roucho, bylina nesmrtelnosti, královská bylina, posvátná bylina, šalvice nebo vlčí chvost.

Historie používání

Šalvěj je užívána opravdu od pravěku, a to na všech kontinentech. Poznáme to podle toho, že latinský název „Salvia“ pochází ze slova „salvare“ = zachránit. Byla to bylinka všelék. Římané sklízeli šalvěj speciálními nožíky, které neměly být železné, a při sklízení museli mít umyté nohy a čistý oděv. Indiáni z kanadského území si zase vkládali šalvěj do boty, protože prý uzemňuje a ochraňuje před cizími lidmi. Číňané ještě na začátku novověku vyměňovali dokonce až 3 bedny čaje a jeden list šalvěje s obchodníky z Nizozemí.

Éterický olej ze šalvěje

salvej
Zdroj foto: Walther Otto Müller, Public domain, via Wikimedia Commons

I když si éterický olej sami nevyrobíte, stojí za to si jej koupit. Používá se totiž proti depresím, při zhoršené paměti a schopnosti učení, při nachlazení, rýmě, kašli, chřipce, proti aftám, vyrážkám, při bolestech zubů, ztrátě hlasu, při poštípání hmyzem, při bolestivé menstruaci, nepravidelné menstruaci atd.

Éterický olej používáme do aromalampy, nebo jej nakapeme do jiného oleje (slunečnicového, olivového) a používáme takto zředěný na kožní problémy.

Pěstování šalvěje

Šalvěj se dá celoročně pěstovat venku, pokud nemáte zrovna nějaký kultivar, který mrazy nesnese – tyto ozdobné mají většinou fialové listy a ty pěstujeme v květináčích a na zimu ukládáme do bezmrazého prostoru. Jinak můžeme šalvěj pěstovat ze semínek, která nám vyklíčí při teplotě okolo 17 °C. Sazenice, které přesazujeme na záhon, dáváme do sponu 50 x 50 cm, protože dospělé rostliny jsou vzrostlé a vydrží na jednom místě i několik let. Chcete-li využít vůni šalvěje i pro ostatní zahradu, pěstujte ji blízko košťálovin, protože její aroma odpuzuje běláska zelného.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here