Jaro ve znamení pylové alergie. Vyzkoušejte pomoc zelené lékárny neboli bylinek

alergie
Zdroj foto: envato

Pylová alergie: S příchodem jara se řada potýká s pylovou alergií, která je doprovázena typickými příznaky, jako je smrkání, kýchání, kašlání a někdy i nepříjemnou vyrážkou po těle. I zde je možné využít dary přírody a spolehnout se na léty prověřené bylinky.

Obecně platí, že pro zlepšení alergického stavu je zapotřebí pročistit játra, a hlavně posílit imunitní systém. Byliny, které posilují játra, je vhodné brát i jako prevenci.

mesicek
Zdroj foto: Berdan, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons              měsíček lékařský

Regenerující a zklidňující měsíček lékařský

Bylina, která je dobře známá a patří mezi často používanou léčivku. Měsíčková kúra pomáhá regeneraci jater, stimuluje žlučník, pročišťuje krev. Uplatnění nachází i při léčbě astmatu, kašle. U této byliny nejsou známé žádné vedlejší účinky ani při nadměrném užívání. Řadí se tak mezi bezpečné. Z čerstvých i sušených květů lze připravit odvar pro vnitřní i vnější užití. Čaj má zlatavou barvu a je mírně nahořklý.

yzop
Zdroj foto. commons.wikimedia.org                Yzop lékařských

Yzop lékařských ochrání průdušky

Bylina vhodná na průduškové astma způsobené alergií. Výhodou je, že si tuto rostlinu můžete vypěstovat bez problémů jak na zahrádce, tak i doma v nádobě, a to po celý rok. Účinné je použití v podobě tinktury, stejně tak pomáhá i čaj, a to nejlépe z čerstvé rostliny.

rybiz
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                      Černý rybíz

Černý rybíz je bojovníkem proti únavě

Černý rybíz působí proti stresu a únavě. Kúru by měli vyzkoušet i ti, kteří se nepotýkají s alergií na pyl, neboť má prospěšný vliv na lidský organismus a k tomu i je i chutná. Odvar z kořene je skvělým pomocníkem na posílení jater. Plody černého rybízu se užívají zejména čerstvé, případně z nich lze lisovat šťávu, kterou je možné konzervovat. Na nálev je možné použít i sušené plody, které se rozdrtí a zalijí vodou.

svetlik
Zdroj foto: commons.wikimedia.org            světlík

Podrážděným očím uleví světlík

Většina alergiků během pylové sezóny se potýká s podrážděním očí. Nepříjemné pálení, svědění, zarudnutí není dobré podceňovat, neboť může přejít až v zánět spojivek. Na podrážděné oči je možné vyzkoušet obklady ze světlíku lékařského v podobě výluhu. Obklad je možné na oči přikládat až 3x denně.

kalina tusaj
Zdroj foto: Meneerke bloem, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                  kalina tušalaj

S kožní alergií pomůže kalina tušalaj

Alergie na pyl se může projevit rovněž na pokožce. Proti podrážděné kůži a vyrážkám je dobrý nejen černý rybíz, který je vhodný při nežádoucích kožních reakcích, ale velmi dobrý účinek má pro řadu méně známá bylina kalina tušalaj. Stane se tak spolehlivým pomocníkem v období alergií. Účinná je tinktura z této byliny.

Proti dušnosti je efektivní bylinková koupel

Léčivá koupel, která obsahuje yzop, květ černého bezu, modřín, jitrocel, lichořeřišnici, dobromysl, diviznu, eukalyptus a měsíček. Směs výluhů těchto bylin přispívá ke zlepšení a regeneraci dýchacího ústrojí. Může také pomoc v rámci zlepšení problémů spojeným s onemocněním, jako je například astma, zánětlivé stavy horních i dolních cest dýchacích a prospívá i pokožce.

Zdroje: www.novinky.cz, www.vitalia.cz, www.celostnimedicina.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here