Pylová alergie: S příchodem jara se řada potýká s pylovou alergií, která je doprovázena typickými příznaky, jako je smrkání, kýchání, kašlání a někdy i nepříjemnou vyrážkou po těle. I zde je možné využít dary přírody a spolehnout se na léty prověřené bylinky.
Obecně platí, že pro zlepšení alergického stavu je zapotřebí pročistit játra, a hlavně posílit imunitní systém. Byliny, které posilují játra, je vhodné brát i jako prevenci.
Regenerující a zklidňující měsíček lékařský
Bylina, která je dobře známá a patří mezi často používanou léčivku. Měsíčková kúra pomáhá regeneraci jater, stimuluje žlučník, pročišťuje krev. Uplatnění nachází i při léčbě astmatu, kašle. U této byliny nejsou známé žádné vedlejší účinky ani při nadměrném užívání. Řadí se tak mezi bezpečné. Z čerstvých i sušených květů lze připravit odvar pro vnitřní i vnější užití. Čaj má zlatavou barvu a je mírně nahořklý.
Yzop lékařských ochrání průdušky
Bylina vhodná na průduškové astma způsobené alergií. Výhodou je, že si tuto rostlinu můžete vypěstovat bez problémů jak na zahrádce, tak i doma v nádobě, a to po celý rok. Účinné je použití v podobě tinktury, stejně tak pomáhá i čaj, a to nejlépe z čerstvé rostliny.
Černý rybíz je bojovníkem proti únavě
Černý rybíz působí proti stresu a únavě. Kúru by měli vyzkoušet i ti, kteří se nepotýkají s alergií na pyl, neboť má prospěšný vliv na lidský organismus a k tomu i je i chutná. Odvar z kořene je skvělým pomocníkem na posílení jater. Plody černého rybízu se užívají zejména čerstvé, případně z nich lze lisovat šťávu, kterou je možné konzervovat. Na nálev je možné použít i sušené plody, které se rozdrtí a zalijí vodou.
Podrážděným očím uleví světlík
Většina alergiků během pylové sezóny se potýká s podrážděním očí. Nepříjemné pálení, svědění, zarudnutí není dobré podceňovat, neboť může přejít až v zánět spojivek. Na podrážděné oči je možné vyzkoušet obklady ze světlíku lékařského v podobě výluhu. Obklad je možné na oči přikládat až 3x denně.
S kožní alergií pomůže kalina tušalaj
Alergie na pyl se může projevit rovněž na pokožce. Proti podrážděné kůži a vyrážkám je dobrý nejen černý rybíz, který je vhodný při nežádoucích kožních reakcích, ale velmi dobrý účinek má pro řadu méně známá bylina kalina tušalaj. Stane se tak spolehlivým pomocníkem v období alergií. Účinná je tinktura z této byliny.
Proti dušnosti je efektivní bylinková koupel
Léčivá koupel, která obsahuje yzop, květ černého bezu, modřín, jitrocel, lichořeřišnici, dobromysl, diviznu, eukalyptus a měsíček. Směs výluhů těchto bylin přispívá ke zlepšení a regeneraci dýchacího ústrojí. Může také pomoc v rámci zlepšení problémů spojeným s onemocněním, jako je například astma, zánětlivé stavy horních i dolních cest dýchacích a prospívá i pokožce.
Zdroje: www.novinky.cz, www.vitalia.cz, www.celostnimedicina.cz