Zima se začíná vzdávat nadvlády a polehoučku se probouzí příroda. Náš organismus je po zimním období vyčerpaný. Začínají se objevovat první jarní bylinky, které našemu tělu dodají energii. První bylinková zeleň má prý největší sílu. Přinášíme alespoň malý výběr z nich.
Na jaře přichází nejlepší čas k očistě a detoxikaci těla. Vyplaví se toxiny a jiné škodlivé látky, jarní bylinky tělu dodají energii, vitamíny, minerály a spousty jiných užitečných látek. Bylinky se dají využít do nápojů, pokrmů nebo je jíst jen tak samotné.
Pro sběr si vybíráme místa s čistým prostředím. Není vhodné bylinky sbírat podél silnic, ale i například u různých továren. Doba pro sběr je orientační, na různých místech se mohou bylinky objevovat v trochu jinou dobu. Na ukládání si nachystáme košík či plátěný pytlík.
Česnek viniční (Allium vineale)
Roste téměř po celé Evropě, u nás ho najdeme takřka na celém území. Příliš si nevybírá, daří se mu na různých typech půd i v sousedství rozličných rostlinných druhů. Je považován za plevel, má rád sušší a prohřátá místa. Velmi často roste mezi trávou a pod stromy, v sadech a vinicích, v parcích, zahradách. Právě s trávou ho můžeme zaměnit, má však trochu jinou barvu, duté lístky a pokud ho promneme, ucítíme typické aroma. Roste nejdříve ze všech druhů česneků, s trochou štěstí na něj narazíme už v únoru. Se sběrem nesmíme otálet, později se stahuje do země. Má protizánětlivé účinky, je antioxidantem, hubí bakterie a plísně, příznivě ovlivňuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, potlačuje střevní parazity.
Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Když se louky teprve chystají zazelenat, podběl už vystrkuje žluté hlavičky, zhruba počátkem března. U nás ho najdeme téměř po celém území, i když je v posledních letech na ústupu. Nejčastěji roste na hlinitých a vlhčích půdách, ale i na železničních náspech, polích, v příkopech. Využívá se na záněty dýchacích cest, uvolňuje hleny, při astmatu, tuberkulóze, zánětu hrtanu, otocích nohou a zánětu žil. Pozor, dlouhodobé užívání podbělu může poškodit játra.
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)
Plicník roste hustě a v souvislých porostech, velmi dobře se sbírá. S oblibou roste v listnatých lesech (dubohabrové, lipové háje, lužní lesy), v křovinách, tam kde je vlhčí půda. Kvete zhruba od konce března růžovočervenými až fialovými květy. Jak už sám název napovídá, využívá se k léčbě plicních chorob. Je účinný při zápalu plic, bronchitidě, astmatu, kašli zahlenění. Jen pozor, mírně zvyšuje hustotu krve.
Ptačinec prostřední (Stellaria media)
U nás roste po celém území a je tu zdomácnělý. Je považován za plevel, nejčastěji se nachází na narušených a obnažených místech, zahradách, v parcích, rumištích, polích. Je to jednoletá poléhavá až vystoupavá bylinka, má sytě zelenou barvu a bílé kvítky. Na sběr se můžeme vydat od konce března. V případě mírné zimy najdeme ptačinec i pod sněhem.
Bylinka je bohatý zdroj vitamínů a minerálů, čistí krev i organismus, podporuje hubnutí, funkci ledvin, zlepšuje zahlenění.
Kopřiva dvoudomá (Utrica dioica)
Kopřivu zná asi každý z nás, roste po celém našem území. Vyhledává humózní půdy, místa kolem vodních toků, rumiště, hnojiště, komposty, v zahradách bývá úporným plevelem. Kopřiva má tuhou, hranatou a dutou lodyhu, celá rostlina je pokryta žahavými chloupky, které způsobují puchýře. Ráda tvoří kolonie. Kopřiva se dá sbírat zhruba od počátku dubna.
Kopřiva má velmi široké spektrum účinků, například pročišťuje krev, užívá se na vyrážky, proti bolestem hlavy, na chudokrevnost, na posílení sleziny, záněty močových cest, jater a žlučníku, na únavu, vyčerpanost, otoky, bakteriální a virové infekce, nemoci plic, zahlenění. Kopřiva by se měla užívat maximálně 21 dní a potom vyměnit za jinou bylinku.
Šťovík kyselý (Rumex acetosa)
Šťovík nalezneme takřka po celém našem území. Vyhledává louky, pastviny, lokality podél cest. Roste na čerstvých a vlhčích loukách. Listy jsou podlouhlé s kyselou chutí, květenství červenozelené. Měl by se konzumovat, pokud možno, čerstvý. Kvete od května, ale listy se sbírají dříve, zhruba od půlky dubna.
Užívá se na ledvinové kameny a písek, čistí krev a střeva, při jarní únavě, prospívá pokožce a sliznicím dýchacích cest, je zdrojem vitamínu C.