Někdo má to štěstí, že Covid-19 prodělá bezpříznakově nebo jen s mírnými obtížemi, jiný se cítí jako po chřipce, nebo má těžký průběh, nebo dokonce tzv. dlouhý covid. Ať už patříte do kterékoliv skupiny a chtěli byste se dát rychle dohromady, nabídneme vám dnes ty nejlepší bylinky, které vám s tím pomohou.
Ženšen
Pro zvýšení imunity, která může být po prodělání nemoci oslabena, užívejte ženšen. Ženšen pravý pochází z Číny a obsahuje saponiny, antioxidanty a peptidy. Sbírá se kořen. Posiluje imunitní systém člověka, příznivě ovlivňuje oběhový systém, uzdravuje centrální nervovou soustavu, můžeme tedy říci, že jeho účinek na lidské tělo je velmi komplexní.
Kopřiva
Kopřiva roste celoročně, a tak není těžké si ji nasbírat – případně nasušit do zásoby. Pročišťuje organismus od škodlivých látek a doporučuje se zejména pro jarní očistu. Čaj z kopřivy však můžete pít po celý rok, protože nemá žádné vedlejší účinky. Po prodělání nemoci si dopřejte kopřivový čaj aspoň 2x denně po dobu 14 dnů.
Ostropestřec mariánský
Bylinkou, která vám dokonale pročistí játra, je ostropestřec mariánský. Kupujte jej vždy v biokvalitě. Ostropestřec pomáhá zejména proti dlouhodobé únavě po prodělání těžkého covidu nebo dlouhého covidu. Lepší je plody či semena ostropestřce konzumovat zastudena, například v jogurtu, než je zalévat vroucí vodou, protože horkem se účinné látky ničí.
Šišák bajkalský
Tato bylinka je odpradávna používání ke zklidnění pocuchaných nervů, neboť obsahuje flavonoidy a glykosidy. Sbírá se kořen, a to nejlépe u několikaletých rostlin – protože s časem se látky v kořenech hromadí. Je doporučeno sbírat kořeny na podzim. A proč si dopřát čaj ze šišáku právě po covidu? Protože pocuchané nervy a oslabená psychika k této nemoci neodmyslitelně patří – jen si vzpomeňte na vše kolem testování, čekání na výsledky atd.
Sporýš lékařský
Z této bylinky se sbírá lodyha, která obsahuje hořčiny, třísloviny, glykosidy a mnoho dalších prospěšných látek. Sporýš jsme si nechali nakonec, protože je tou nejkomplexnější bylinkou, která by měla vaše tělo dát zpět do rovnováhy. Urychluje totiž regeneraci organismu, zvyšuje odolnost vůči stresu, pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje negativní pocity (strach, podráždění). Sporýš si můžete úspěšně vypěstovat i na zahradě (ze semínek) a budete mít zásobárnu „léků“ na celý rok.