Tyhle bylinky vám pomohou nejenom v lékárničce, z vaší zahrady totiž odpudí i nepříjemný hmyz

bazalka bylinka
Zdroj foto: pixabay

Možná je znáte spíše jako součást léčivých čajů nebo nejrůznějších mazání. Ovšem jen málokdy zaregistrujete i jejich další výhody – levandule, máta nebo třeba bazalka totiž působí jako přírodní repelenty.

Poradíme vám, kde je použít a co od nich na zahradě čekat. A jako bonus ukážeme i na bylinku, která se na vaší zahradě pustí i do boje s přemnoženými hlodavci.

levandule
Zdroj foto: pixabay

Levandule a její uklidňující účinky – nejde o její jedinou výhodu

Jde o květinu v lidovém léčitelství stále oblíbenější, i když prim už nehrají voňavé kytice sušených květů vkládané pod polštář pro lepší spánek, nýbrž éterické oleje, jež se ve výjimečných případech mohou aplikovat i vnitřně. Ovšem to není jediná výhoda, kterou pro nás levandule lékařská (Lavandula angustifolia) má. Odpuzuje totiž komáry – a to všude, kam ji vysadíte. Musí však jít opravdu o levanduli a nikoli o jejího křížence, prodávaného pod názvem lavandine.

bazalka
Castielli / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

I jedna bazalka stačí

Všimli jste si někdy, jak nádherně bazalka pravá (Ocimum basilicum) voní ve chvíli, kdy se do ní opírají polední sluneční paprsky? Tehdy totiž obsahuje nejvíce éterických olejů, a to platí i pro další druhy, jako jsou například tulasi (bazalka posvátná), bazalka thajská (Ocimum basilicum var. Thyrsiflora) apod. A i jeden květináč na vhodném stanovišti tak do vaší kuchyně nepustí komáry ani mouchy.

cesnek
Zdroj foto: pixabay

Účinky česneku není nutné dlouho představovat

Je pravdou, že přítomné fytoncidy odpuzují kde co – od komárů až po různé zeleninové škůdce (a někdy i naše přátele, pokud si po kvalitní pomazánce nevyčistíme zuby). Tak česnek kuchyňský (Allium sativum) můžete bez obav vysázet na zahradě ve větším množství. Určitě toho nebudete litovat. Na zimu si pak několik stroužků naložte do tinktury a získáte skvělého pomocníka proti nachlazení.

citronova trava
Zdroj foto: envato

Náhradnice citronu svými účinky překvapí

Většinou se citronová tráva (Cymbopogon citratus, jíž se také říká anglicky lemon grass) používá do nejrůznějších orientálních receptů. Co se přírodní medicíny týče, pak je známá především citronella (éterický olej), jež se přidává do aromatických svíček. Ty nás dokáží nejenom skvěle relaxovat, ale také z našich verand nebo balkonů odeženou komáry. Ještě lépe to však dokáže malý záhonek s touto tropickou krasavicí. Jen ji na zimu musíte dobře přikrýt, aby vám nepomrzla.

mata bylinka
Zdroj foto: pixabay

Máta umí nabudit, uklidnit – a vypořádá se i s hmyzem a dalšími škůdci

Naším posledním tipem je rozhodně máta a její menthol. Nejvíce ho obsahuje (jak už ostatně její název napovídá) máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita). Jde o tak silný odpuzovač, že se do jeho blízkosti nepřiblíží mouchy, komáři, mravenci a dokonce ani myši a další hlodavci. Takže kdo pěstuje mátu, nemusí se těchto škůdců bát.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here