Nevolnost patří k nejhorším pocitům v životě. Nejedná se o samotné onemocnění, ale je příznakem řady mnoha zdravotních stavů, které se většinou vztahují k nervovému systému, ale také k trávicímu traktu.
Nevolnost se také běžně vyskytuje jako vedlejší účinek mnoha léků, včetně chemoterapeutických léků. Ranní nevolnost je běžným příznakem těhotenství. Dlouhotrvající nevolnost, je-li doprovázena zvracením, může způsobit rychlou dehydrataci, která vyčerpává tělo a měla by být okamžitě řešena. Většina případů nevolnosti je způsobena buď žaludeční chřipkou, nebo otravou jídlem.
Tradiční čínská medicína
V čínské medicíně mají energie těla specifický rytmus a tok. Energie žaludku obvykle proudí dolů; pokud ale začne tato energie proudit vzhůru, cítíte nevolnost a zvracení. Léčba žaludku a zažívacího traktu je klíčem k symptomatické úlevě, ale pro vyřešení tohoto stavu musí být řešena základní příčina. Akupunktura je jednou z nejúčinnější léčby a Národní instituty zdraví uznávají její účinnost pro léčbu nevolnosti. Strava a bylinná terapie mohou také hrát důležitou roli v léčbě nevolnosti.
Domácí léčba nevolnosti
Zde je několik doporučených možností, jak můžete vyřešit nevolnost bez použití medikamentů:
- Zázvorový čaj – nakrájejte čerstvý zázvor o velikosti asi 5 cm na plátky a vařte ho 5 minut ve 200 ml vody. Slijte a popíjejte čaj. Pijte tak často, jak vzhledem k vaší nevolnosti potřebujete. Čaj můžete osladit medem.
- Skořicovo–hřebíčkový čaj – dva kusy skořice v celku smíchejte se lžičkou mletého hřebíčku a zalijte 600 ml vody. Vařte 15 minut. Slijte. Toto množství si rozdělte na tři dávky, které během dne vypijte.
- V případě ranní nevolnosti se osvědčilo mít po ruce minerální vodu nebo jen perlivou vodu, a napít se jí ještě před tím, než vstanete z postele.
- Do hrnce s vodou dejte 5 kapek mátového oleje a inhalujte pro zklidnění žaludku.
Bylinná léčba nevolnosti
Byliny lze nalézt v obchodech se zdravou výživou nebo vitaminy, on-line a také v lékárnách. Byliny by měly být používány podle individuálních potřeb.
- Heřmánek a zázvor jsou dobrými prostředky pro ranní nevolnosti. Ve formě čaje mohou pomoci uklidnit žaludek a snížit nevolnost a zvracení. Zázvor lze také užívat ve formě kapslí.
- Tradiční čínské byliny pro léčbu nevolnosti zahrnují čínskou bazalku, zázvor, yzop, kardamom, bambus, fermentovanou sóju a lišejník.
- Uvařte si čaj z estragonu a máty peprné a popíjejte jako nápoj po celý den.