Aby obranné síly organismu dobře fungovaly, je samozřejmě důležitá prevence. Na posílení imunity, při vyčerpání nebo nemoci už od našich babiček známe, že pomůže silná polévka, obvykle vývar. My přicházíme s recepty na vegetariánské polévky, které vás zaručeně postaví na nohy, posílí vás a prohřejí.
Bylinkový vývar
Na 3 litry polévky budete potřebovat:
- 1 pór
- ½ celeru
- 1 až 2 karotky
- 500 g červené řepy
- 2 cm velký kousek zázvoru
- 1 až 2 hrsti planých bylinek (bolševník obecný, medvědí česnek, kopřiva, bršlice, česnáček, šťovík, jitrocel kopinatý, svízel, rdesno hadí kořen, ptačinec, popenec a řebříček)
- 1 větvičku čerstvého nebo sušeného rozmarýnu
- 2 polévkové lžíce čerstvé nebo sušené pelyňkové nati
- 1 čajovou lžičku čerstvého či sušeného andělikového kořene
- 1 polévkovou lžíci balzamikového octa
- 1 čajovou lžičku olivového oleje
- 1 čajová lžička soli
- 3 litry vody
Pór, karotky a celer důkladně očistěte (ale neloupejte) a překrojte na půl. Červenou řepu též důkladně očistěte, oloupejte, a spolu s ostatním vařte i slupky. Zázvor nakrájejte na kolečka a všechny suroviny dejte do velkého hrnce se studenou vodou. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte 3 hodiny. Po 30 až 45 minutách (podle velikosti) vyndejte z hrnce červenou řepu, tu můžete posléze zpracovat na jiné jídlo či ji zavařit. Vývar přelijte přes cedník a polévka je hotová!
Červená polévka
Na 1 a ½ litru polévky budete potřebovat:
- 1 l zeleninového vývaru s planými bylinkami (viz předchozí recept)
- 500 g vařené červené řepy
- kousek čerstvě nastrouhaného zázvoru
- sůl
- kmín
- karí koření
- 1x kelímek smetany
Červenou řepu nadrobno nakrájejte a spolu s nastrouhaným zázvorem rozmixujte v horkém bylinkovém vývaru. Dle chuti přidejte sůl, karí a kmín a servírujte na talíři vždy se zhruba 2 lžícemi smetany.