Rdesno hadí kořen

Rdesno hadí kořen je vytrvalá bylina, která se užívá při krvácivých potížích, zánětech a průjmových onemocněních.

Česky:

Rdesno hadí kořen
Latinsky:

Bistorta major
Slovensky:

Hadovník väčší
rdesno-hadi-koren
Česky: Rdesno hadí kořen Latinsky: Bistorta major Slovensky: Hadovník väčší

 

Léčivé účinky

 • používá se při zánětech silice žaludku a střev
 • posiluje pleť a vlasy
 • pročišťuje organismus
 • posiluje imunitu
 • upravuje silné menstruační krvácení
 • používá se při léčbě hemeroidů
 • tlumí zánětlivé onemocnění v dutině ústní

Použití a přípravky

Hadí kořen větší se používá v lidovém léčitelství pro své zklidňující účinky na trávicí ústrojí a při silném krvácení. Usušený kořen se používá v podobě prášku nebo formou odvaru.

Kloktadla pak odstraňují záněty sliznice z dutiny ústní po trhání zubů. Bylinka se používá také k výrobě mastí, které mají blahodárný účinek při léčbě kožních ekzémů a oparů. Prášek z kořene se používá pro léčbu hemeroidů a při silném menstruačním krvácení. Vnitřně se používá formou nálevu nebo prášku, který se špičkou nože odměřoval pro přesnou dávku.

Kojící a těhotné ženy by se konzumaci byliny měly vyhnout, stejně tak jako citlivější jedinci, kteří po vnitřním požití cítí nevolnost či pocity na zvracení. V běžných terapeutických látkách však nemá žádné nežádoucí účinky.

 • Bylinné kapky Intocel s rdesnem mají stahující účinek, chrání vše, čím prochází. Tedy celé trávicí ústrojí, dutinu ústní, jícen, žaludek a tenké a tlusté střevo.
 • Pokud máte raději kapsle, můžete dát přednost Intocelu v tabletách.

O rdesnu hadím kořenu

rdesno hadí kořen účinky

Hadí kořen větší roste v mírném podnebném pásu Asie a Evropy. Najdeme ho nejčastěji na nevysychavých horských loukách, lesních mýtinách, na březích vodních toků či rybníků. V České republice pak roste v podhůří.

Hadí kořen větší má tlustý zkroucený oddenek s mnoha malými kořínky, ze kterého vyrůstá jeden i několik vzpřímených lodyh, dorůstajících až jeden metr. Lodyhy jsou zakončené drobným květenstvím pětičetnými růžovými lístky. Kvete od května do června.

Z bylinky se sbírají tlusté oddenky na podzim a v září a říjnu, nať pak před rozkvětem. Používají se také kořeny.

Domácí recepty

Z knihy Naše rostliny v lékařství (Korbelář, Endris, Avicenum, Praha 1981):

 • Jako zápar: 1-2 čajové lžičky řezaného oddenku na šálek vody, užíváme 2-3 šálky denně. Svíravý nápoj vhodný při zánětech střevní sliznice a krvácivých průjmech. Zevně se užívá ve formě kloktadla a při zánětech dutiny a horních cest dýchacích.
 • Čaj z oddenku je protizánětlivý, dezinfekční: 2-3 lžičky drceného kořenu  vaříme 5 minut v ¾ litru vody. Louhujeme 5 – 15 minut dle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší odvar pijeme před jídlem a silnější po jídle,aby nebyla nevolnost.
 • Odvar: jednu až dvě čajové lžičky řezaného oddenku vaříme spolu se 300 ml horké vody po dobu deseti minut. Užíváme dle potřeby jeden až dva šálky denně.
 • Kloktadlo: Připravíme stejně jak odvar. Studený pak zevně používáme pro kloktání a výplachy při zánětech ústní dutiny a onemocnění horních cest dýchacích.

Další odkazy:

foto: NuuuuuuuuuuulKingsbrae Garden
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů