Popenec břečťanovitý

U Popence břečťanovitého se můžeme setkat ještě s názvem Popenec obecný nebo břečťanolistý.

Česky: 

Popenec břečťanovitý
Latinsky:

Glechoma hederacea
Slovensky: 

Zádušník brečtanovitý

 

Léčivé účinky

Česky: Popenec břečťanovitý Latinsky: Glechoma hederacea Slovensky: Zádušník brečtanovitý
  • pomáhá při zánětech horních cest dýchacích a chronickém kašli
  • napomáhá při léčbě bronchitidy
  • působí při léčbě močových a ledvinových kamenů
  • napomáhá léčit zánět močového měchýře
  • má silné hojivé, dezinfekční a protizánětlivé účinky
  • napomáhá při vylučování olova z těla
  • působí na tvorbu žluči, podporuje trávení, podporuje chuť k jídlu
  • působí při průjmových onemocněních
  • formou kloktadel napomáhá při léčbě zánětů v dutině ústní

Použití

Popenec břečťanovitý je v lidovém léčitelství velmi oblíbenou a hojně užívanou rostlinou, pro své všestranné léčivé a hojivé účinky. Už od středověku byl hojně využíván také v kuchyni. Dříve ho lidé uctívali pro jeho magickou moc, chránící před morem a očarováním.

Používá se při nejrůznějším onemocnění formou čaje, tinktury, masti a sirupu.

Bylinka se používá také v čajové směsi, kde podporuje léčivé účinky ostatních bylin pro jednotlivé onemocnění.

O popenci břečťanovitém

Popenec břečťanovitý je vytrvalá, malá bylinka. Najdeme ji téměř všude na slunném stanovišti, hojně se rozrůstá v lesích, křovinách, jako plevel na polích, vyskytuje se na loukách a pastvinách.

Popenec má dobře vyvinuté listy, ze kterých se uvolňuje silně aromatická vůně, která pomáhá vyléčit bolesti hlavy. Listy se hojně používají pro ochucení letního salátu, přiložením k ráně napomáhají k rychlému hojení, odstraňuje podlitiny a záněty. Kvete jemnými fialovými květy, po dobu až tří měsíců. Léčivé účinky bylinka po odkvětu neztrácí.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství, může způsobit potrat. Popenec je zapovězen také při epilepsii.

Domácí recepty

Sirup: Při záchvatu kašle nám v sychravých měsících pomůže sirup z popence, který se připraví ze 40 g sušené natě, kterou vložíme do litru studené vody a pozvolna přivedeme k varu. Následně odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme, smícháme s 1 kg medu a svaříme na hustý sirup. Uchováváme v chladu, užíváme tři až čtyři polévkové lžíce denně.

Mast: Pro masáže, k léčbě křečových žil nebo pro rychlejší ozdravení ekzémů rozpustíme 250 g nesoleného sádla, přidáme hrst popence a zamícháme. Louhujeme přes noc, druhý den mast krátce prohřejeme a přecedíme. Mast používáme dle potřeby.

Čaj: Pro nejrůznější zdravotní problémy připravíme čaj z jedné polévkové lžíce usušené natě popence, kterou zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme pět minut louhovat, přecedíme a pijeme maximálně tři šálky denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů