Nejrůznější poranění kůže jsou tím nejběžnějším zraněním, která se stávají každému z nás několikrát do měsíce. Většinou není potřeba se o ně výrazněji starat, protože se s nimi tělo vypořádá samo. Avšak někdy nastanou o něco horší zranění, která si již vyžadují naši pozornost. Proč na ně tedy nepoužít bylinky místo chemických mastí?
Bylinky jsou velmi vhodné
Bylinky, jakožto přírodní léčivo jsou někdy mnohem vhodnější než uměle vytvořené léčivé prostředky. I když bývají někdy hůře dostupné, jejich účinek většinou stojí za to. Pozor si jen musíte dát na to, jaké rostliny pomáhají, na jaká zranění. Tím předejdete případným dalším problémům a v tom nejhorším případě i zhoršení celé situace. Jestliže si však něco málo přečtete nebo se poradíte s odborníkem, nemůžete udělat s bylinkami chybu.
Heřmánek nebo aloe vera?
Heřmánek pravý je velmi univerzálním léčivem, jež pomůže na širokou škálu zranění. Například odvarem z něj můžete potírat svědivé rány, kopřivku nebo popálení od sluníčka, což je se zvyšující se letní teplotou stále aktuálnější téma. Ještě širší spektrum použití má ovšem bylinka aloe vera, konkrétně její listy. Gel z těchto listů je výborný ke zlepšení popálenin, případně ke změkčení ztvrdlé kůže či zvlhčení pokožky. Existují také studie, že tento gel je schopen také vyléčit lupénku.
Arnika a měsíček
Vhodná na hojení poraněné kůže je také arnika, jež působí analgeticky, ránu dezinfikuje, a ještě ke všemu tlumí zánět. Oceníte ji zejména po chirurgickém zákroku v případě nejrůznějších otoků. Tato rostlina je totiž umí velmi účinně zmírňovat. V případě větších zranění přijde řada na měsíček. Do jeho čaje je možné namáčet obvazy, které nejenže ránu přikryjí, ale současně ji i pomáhají zahojit.
Na poranění kůže existuje několik velmi vhodných bylinek, které jistě stojí za vyzkoušení. K dostání bývají v lékárně, ale ještě lépe v přírodě. Pokud tedy na nějaké narazíte, určitě si je neváhejte natrhat.