Péče o poporodní poranění pomocí bylinek

Medicinal herbs and tinctures on the table. Selective focus.
Zdroj foto: envato

Poporodní poranění: Každý porod je jiný, ale je třeba říci, že ať vaginální porod, nebo porod císařským řezem s sebou přináší různá poranění, která je nutné pečlivě ošetřovat. Jak na to a jak nám mohou pomoci právě bylinky?

Jak správně pečovat o poporodní poranění po vaginálním porodu

U tohoto typu porodu (ale samozřejmě i dále u císařského řezu) je zcela zásadní hygiena. Měly byste se začít sprchovat ihned po porodu, a to nejlépe studenou vodou v oblasti poranění, protože studená voda rány zavírá, zatímco teplá je otevírá. Doporučujeme také používat vhodné mycí gely určené na rané období po porodu a sprchovat se po každém použití toalety, aby se do ran nezanesla infekce.

Neméně důležitou složkou péče o poranění je používání správných poporodních vložek a pomůcek. Zejména byste měli vložky často měnit, neměly byste používat obyčejné menstruační vložky, které nejsou určeny k tomuto účelu ani nepoberou takové množství krve. Při otoku byste měly použít studený obklad. Také byste měly nosit poporodní kalhotky, volné oblečení, klidně se hodí to těhotenské z konce těhotenství, a nechat proudit v postižené oblasti co nejčastěji vzduch.

A konečně jsme u bylinek: Využijte možnosti bylinných obkladů, oplachů, bylinné tinktury, sedacích koupelí, aromaterapie, homeopatie a dbejte na správnou životosprávu.

Nejlepší bylinky na obklady, oplachy a koupele

Na obklady, oplachy a koupele poporodních poranění se hodí heřmánek, měsíček, kostival nebo řebříček. Bylinky používejte čerstvé, natrhané v čisté přírodě, nebo zakoupené v lékárně či bioobchodě. Z každé bylinky je možné připravit si odvar, který pak použijete jako obklad, nebo na oplach, či koupel. Obklady používejte studené, abyste zároveň působily na zahojení ran. Koupel se hodí i několikrát týdně, a to nejlépe do teploty kolem 38 °C a v délce 20 minut. Potom ránu jemně, ale důkladně osušte – místo ručníku můžete použít jemnější papírovou utěrku.

naked brunette young woman relaxing in bath with petals in tropics
Zdroj foto: envato

Nejlepší bylinky na aromaterapii

Na aromaterapii po porodu obecně se hodí levandule, třezalka a všechny uklidňující bylinky a éterické oleje (borovice). Aromaterapii používejte jen tehdy, pokud jste ji používala již před porodem, protože po porodu můžete být citlivější, a to i na bylinky. Také dbejte na to, aby aromaterapii snášelo i miminko, anebo ji provádějte v místnosti, kde miminko není.

Jak správně pečovat o jizvu po císařské řezu

Jizva po císařském řezu vyžaduje zvláštní péči. Měly byste se řídit doporučením lékaře. V prvnívj dnech, kdy ještě nemáte vyndané stehy, je důležité jizvu sprchovat, ale ničím nenatírat. I po vyndání stehů ještě chvíli počkejte, než začnete jizvu natírat. Kromě toho, že nebudete zvedat nic těžkého alespoň 4 týdny po porodu (jedná se o operaci, jako je každá jiná), byste také měly nosit volnější oděv. Asi 14 dní po vyndání stehů (nebo odpadání stroupků) můžete začít jizvu mazat, a to nejlépe domácím nesoleným sádlem nebo kosmetickou vazelínou. Ze sádla (i z vazelíny) si můžete připravit i mastičku, do níž přidáte buď měsíček lékařský, nebo konopí, obě bylinky totiž podporují léčení. Jizvu mažte jemně, krouživými pohyby a natírejte 2x denně, nejlépe ráno a večer. Jizvu do zahojení není dobré opalovat na sluníčku – čili pořiďte si jednodílné plavky nebo plavky s vysokým pasem.

Užijte si dobu s miminkem, ale pečujte i o sebe, protože jenom spokojená maminka může dát děťátku to nejlepší!

Zdroje: www.wikipedia.org, www.floranazahrade.cz, www.zena-in.cz, www.porodnicebrno.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here