Pomerančová verbena: Verben existuje mnoho druhů a jistě jste se s nimi již setkali. Příbuzná této je i citronová verbena, která se poměrně běžně pěstuje i v našich podmínkách. Pojďme se podívat za její sestrou, která má úžasnou vůni a všestranné použití!
Jak bylinka vypadá
Správně se jmenuje verbena Golden Wind, má svěží světle zelené lístky s pomerančovou vůní. Ačkoliv pochází z Jižní Ameriky, již v 17. století byla dovezena i do Evropy, kde se běžně pěstuje například ve Středomoří.
Jak ji pěstovat
U nás ji můžete pěstovat v nádobě, kterou na zimu přenesete do místnosti, kde nemrzne. Vydrží do +5 °C, ale mráz rozhodně ne. Přes zimu jí také omezíme zálivku. Přesazujeme po období klidu, tedy na jaře, nejlépe tak, že na dno květináče dáme drenážní vrstvu z kamínků, na to hlinito-písčitý propustný substrát a verbenu zalijeme. Je dobré ji také přihnojovat, nejlépe tekutým hnojivem na zelené rostliny.
Co si z lístků připravit
Z lístků si můžete připravit čaj, který bude chutnat jako po pomerančové kůře. Je možné přidávat je do smoothies, do studených nápojů (podobně jako třeba mátu), do salátů, omáček, k pečenému masu apod. V Jižní Americe je přidávána do coly nebo různých likérů – zejména silice z rostliny.
Sirup
Určitě vám zachutná i sirup z lístků. Připravíte jej obdobně jako jiné sirupy, tedy nejprve natrhejte 2 hrsti listů verbeny, zalijte vroucí vodou (1 litr) a nechte louhovat do druhého dne – nejlépe ještě s pár kolečky citronu. Potom přeceďte a svařte 20 minut s 0,5 cukru (třtinového cukru) a špetkou kyseliny citronové. Uchovávejte v chladu. Sirup je výborný zalitý studenou vodou v poměru cca 1:10 v horkých letních dnech, ale i použitý do teplého čaje místo cukru nebo medu.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.zivebylinky.cz