Citrus limonový

Česky:  
Citrus limonový
Latinsky:
Citrus limon
Slovensky:
Citrónovník limonový

Citrus limonový: Můžete ho znát také pod názvem Citronovník pravý, přejatým ze slovenštiny. Dnes už jeho planou formu nalézt nelze, ovšem i ta šlechtěná se vyznačuje řadou léčivých účinků. A to zejména v případě plodů – známých citronů.

citrus limonovy
Zdroj foto: pixabay

Léčivé účinky

posiluje imunitní systém

bojuje proti bolestem v krku

posiluje tělo

stimuluje produkci žluči

zlepšuje funkci jater

pomáhá regulovat trávicí procesy

urychluje metabolismus

čistí organismus od toxinů – působí jako antioxidant

pomáhá při hypertenzi

posiluje cévní systém

urychluje hojení ran a modřin

pomáhá při akné

působí antibakteriálně

chrání pleť před slunečním zářením

zpomaluje proces stárnutí

ozdravuje vlasy

Použití a přípravky

Plod citrusu limonového alias citron je nízkokalorické ovoce. Stačí s podívat na jeho složení – ve 100 g jeho dužiny se nachází pouze 29 kalorií. A samozřejmě neobsahuje tuk ani cholesterol. Na druhou stranu je však dobrým a snadno dostupným zdrojem vlákniny a vitamínu C. Nejvíce je ceněn právě pro svůj vysoký obsah vitamínu C. Tento vitamín je silným antioxidantem. Ovšem zdatně mu konkuruje i celá řada dalších přítomných látek – zejména vitamín B6. Dále pak i měď, vápník, železo a draslík.

Díky tomuto komplexnímu obsahu výživových látek citron posiluje imunitu. Poslouží proto jako prevence proti infekcím, ale také během již probíhajících nemoci. Pomůže vám dostat se opět rychle do formy. Velmi prospěšná je také citronová šťáva, které má zejména silné má antibakteriální vlastnosti. Díky tomu nám pomáhá pomáhá bojovat proti bolesti v krku a celkově také posiluje organismus

Další prospěšné účinky si může citron připsat díky pozitivnímu působení na náš trávící systém. Jestliže často trpíte zažívacími problémy, jež se projevují zejména pálením žáhy a nevolností, nebojte se sáhnout po vodě s citronovou šťávou, jejíž kyselost zjemníte medem. Vzniklou směs mírně ohřejte a vypijte. Pití sklenky tohoto teplého nápoje (nejlépe každé ráno) pomáhá v organismu regulovat trávicí procesy, což pomáhá předcházet mnoha zdravotním obtížím. Rovněž urychluje metabolismus a čistí naše tělo od toxinů. Pomáhá rovněž hubnutí, samozřejmě v kombinaci s dalšími postupy. Citron navíc v těle stimuluje produkci žluči, čímž samozřejmě zlepšuje i funkci jater.

Dále může citron skvěle pomoci i osobám, trpícím kardiovaskulárním onemocněním. V této oblasti je ceněn zejména díky vysokému obsahu draslíku, který pomáhá při hypertenzi. A v dužině najdeme také rutin (známý jinak zejména z pohanky), který účinně posiluje a zpevňuje krevní cévy. Právě tento proces pomáhá předcházet celé řadě patologických stavů – zabraňuje ateroskleróze a snižuje riziko nebezpečného srdečního infarktu i mozkové mrtvice.

To však stále není vše. Odborníci tvrdí, že pravidelná konzumace vitamínu C, který je v citronu obsažen více než hojně(byť bychom v přírodě našli i mnoho lepších zdrojů, například šípky), může z dlouhodobého hlediska přispět i ke snížení rizika rakoviny. Vitaminu C je totiž antioxidantem, jež v buňkách účinně zasahuje proti volným radikálům a dokonce i patogenním buňkám.

Měli byste vědět: I když citron působí jako kyselý, ve skutečnosti má alkalické pH. Jde tedy o alkalizující produkt, který dokáže v případě potřeby zmírnit příznaky acidifikace. Vyplatí se proto zařadit citrony do jídelníčku pravidelně.

Extrakt z plodů citrusu limonového se často používá také v kosmetice. Citron totiž díky svému komplexnímu složení urychluje hojení ran a modřin. Dokonce i při zevní aplikaci (např. v krémech) posiluje krevní cévy a celkově rozjasňuje zbarvení pokožky. Jeho antibakteriální vlastnosti ho pak přímo předurčují pro léčbu i prevenci akné.

TIP: Účinné tonikum s přídavkem citronové šťávy je na přípravu i použité ingredience velmi jednoduché, takže si můžete ho můžete snadno vyrobit sami a posléze používat při každodenní péči nejenom o problémovou pleť, bojující s pupínky a zvětšenými póry.

A když už jsme u kosmetiky, je rovněž dobré vědět vitamín C je cennou složkou v kosmetice pro zralou pleť. Chrání před slunečním zářením a kromě toho rovněž zpomaluje proces stárnutí. I proto se tak často využívá při výrobě nejrůznějších kosmetických krémů.

A příznivé účinky má i na vlasy. Měly by ho používat zejména ženy, které svou hřívu chtějí přirozeně zesvětlit. Jde také o skvělý způsob, jak osvěžit barvu blond vlasů a dodat jim zdravý lesk a vzhled.

citrus
Zdroj foto: pixabay

Použití v kuchyni

A nesmíme zapomenout ani na to, že citron je ve své podstatě univerzální ovoce, jež se široce používá i při vaření. Čaj s citronem je pak samozřejmě značně oblíbeným a léčivým zimní nápojem napříč všemi domácnostmi V létě se pak kvůli již zmíněných pozitivním účinkům vitamínu C vyplatí připravit si i lahodnou domácí limonádu.

TIP: Když už jsme u vaření: plátek citronu je také neopomenutelným doplňkem mnoha nápojů a alkoholických i nealkoholických koktejlů.

Šťáva z toho ovoce se také používá ke konzervaci produktů, jež jinak po rozkrojení rychle ztmavnou. Jmenovat bychom mohli třeba jablka nebo avokádo. Uplatní se i jako důležitá součást dresingů na salát a marinádu. A dokáže neutralizovat charakteristické aroma ryb, které ne vždy máme v oblibě.

I naproti tomu, že je citron velmi kyselý, ho často najdeme v dortech, zákuscích a zmrzlině. Citronová šťáva osvěžuje, citronová kůra dodává perfektní aroma. Kombinace sladké a kyselé chuti je navíc velmi vítaná. Typickým příkladem je třeba anglický cheescake.

O citrusu limonovém

Citrus limonový (Citrus limon), nesprávně také citroník jednou z nejpopulárnějších citrusových rostlin. Jde o strom, pocházející původně pravděpodobně z Číny, ovšem dnes již není jeho přesné určení možné a divoká forma citrusu limonového se již nikde na světě nevyskytuje. Dnes se pěstuje zejména ve středomořském regionu (ke třem největším producentům patří Itálie, Francie a Španělsko). Tyto stromy mohou vyrůst až do výšky 10 m. Jejich nejdůležitější součástí jsou samozřejmě šťavnaté plody, vyznačují se intenzivně žlutou barvou a silnou, drsnou kůrou.

Vyjma průmyslového, farmaceutického i kulinářského využití dokáží citrusy limonové plnit také dekorativní funkci – v teplém klimatu rostou často v parcích a zahradách, v chladnějších oblastech se pak uplatní ve sklenících nebo dokonce jako pokojová rostlina. Ceněna je zejména jejich schopnost kvést i plodit zároveň.

Kyselá chuť citronů je způsobena kyselinou citronovou. Jde o přírodní konzervační látku, mající příznivý vliv na naše zdraví.

Citrus limonový – kontraindikace

Kyselina citronová, která je hlavní účinnou složku plodů citrusu limonového, je považována za jednu z nejbezpečnějších látek, používaných v potravinářství. Je dokonce možné užívat i opravdu velké dávky kyseliny citronové, aniž by to mělo jakékoli následky na vaše zdraví. Takže zařazení citronů do jídelníčku se opravdu bát nemusíte.

TIP: Během posledních let se objevila zpráva o karcinogenním působení kyseliny citronové. Podle ní může ve větším množství způsobit rakovinu žaludku nebo střev. Proběhlo kvůli tomu i několik studií, všechny však tato tvrzení vyvrátily.

Měli byste však vědět, že kyselina citronová může podporovat vznik zubního kazu. Myslete tedy na pečlivé vyčištění úst, ovšem vždy minimálně půlhodinových odstupem po užití citronu nebo produktů z něj. Zabráníte tak erozi zubní skloviny. Nebezpečná je také její interakce s některými léky – může totiž způsobit nadměrnou absorpci těžkých kovů v organismu. Vždy proto věnujte pozornost příbalovému letáku.

A kdo by si měl užívání citron ve velkém odepřít? Zejména lidé, kteří mají vážné problémy s játry nebo ledvinami, hypertenzi (doporučujeme konzultaci s lékařem), lidé, kteří před méně než 14 dny užili inhibitory MAO. Dále pak i pacienti s hyperoxalurií (jde o nadměrné vylučování kyseliny šťavelové v moči), případně nefrolitiázou. Problém může znamenat také nedostatek glukózy-6-fosfát dehydrogenázy, hemochromatóza, thalasséme a sideroblastická anémie. U všech těchto onemocnění doporučujeme konzultaci s odborníkem. I oblíbené užívání citronové šťávy během ranních hodin na lačno by vám totiž časem mohlo velmi nepříjemně ublížit.

Žádné další kontraindikace citrus limonový nemá. V rozumné míře koho mohou užívat i těhotné a kojící ženy nebo malé děti. Je třeba ovšem přihlédnout k jeho specifické chuti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty