Podběl lékařský a popenec břečťanolistý

bylinky
Zdroj foto: pixabay

Podběl lékařský a popenec břečťanolistý: V březnu se polehoučku začíná probouzet příroda a společně s ní se začíná objevovat první jarní zeleň. Je načase zahájit bylinkovou sezónu, už v takto brzké době můžete sbírat léčivky.

Jaro je tu, zaměříme se na první jarní bylinky. Pokud přeje počasí, můžete si na svých procházkách nasbírat zdraví z přírody. Přes zimu jsme v sobě nastřádali spoustu odpadních látek, a tak je potřeba organismus pročistit. Jarní bylinky v sobě mají velkou sílu, detoxikují, dodají vitamíny a minerály.

podbel
Zdroj foto: pixabay

Podběl lékařský

Podběl vystrkuje své růžky ještě v době, kdy naše louky a stráně nemají zdaleka tolik zeleně. Je to především evropský druh, u nás ho najdeme po celém území. Daří se mu na hlinitých a vlhčích půdách, dokáže růst na poškozených půdách, náspech, polích a příkopech.

Jarní bylinka má dlouhý oddenek a šupinatou lodyhu dlouhou 15 cm. Zajímavostí je, že listy vyrůstají až po odkvětu v přízemní růžici. Jednotlivé květy mají jasně žluté hlavičky a na místě najdeme celé žluté polštáře kvítků. Stávají se také první jarní potravou pro hmyz a včely. Sbírá se květ i list.

S čím pomáhá

Mají výbornou schopnost uvolňovat hleny. Spolu s jejich protizánětlivým účinkem se uplatní při bronchitidě, zánětu hrtanu, hrdla a pohrudnice. Může mít účinky i na počínající tuberkulózu. Čaj se popíjí při dlouhém, chronickém kašli, úporném škrábání v krku a chrapotu. Napomáhá pří astmatu a různých nemocí plic – ve formě rozemletých čerstvých lístků přiložených na hruď. Také se vdechují páry z odvaru listů a květů.

I když je podběl výbornou bylinkou na dýchací ústrojí, pomáhá v mnoha jiných oblastech. Obklad ze silného odvaru z listů se využívá na skrufulosní vředy, otoky nohou dolních končetin, záněty žil, růži (rosacea), poranění tkání projevující se modrofialovými otoky.

Co si z podbělu připravit

Čaj připravíme z jedné vrchovaté lžičky květů, později můžete dát půl na půl s listy. Přelít 250 ml vroucí vody a nechat krátce louhovat. Léčebné účinky můžete umocnit, pokud přidáte plicník lékařský a jitrocel kopinatý.

Z rozmačkaných čerstvých květů na kaši vznikne hmota na obklad, který přiložíme na postižené místo.

Inhalace při potížích s dýchacími cestami. Přelijte vrchovatou lžíci květů a listů horkou vodou a můžete páry vdechovat.

Podběl by se neměl užívat dlouhodobě, může škodit játrům.

popenec bylinka
Zdroj foto: pixabay

Popenec břečťanolistý

Popenec v lékárnách zřejmě nenajdete, proto si musíte udělat vlastní zásobu. Ale nebojte se, vyskytuje se u nás poměrně hojně a má dlouhou dobu kvetení od března do července. Má rád vlhčí místa, paseky, lužní lesy, vlhké louky, parky, zahrady, okraje cest.

Jedná se o vytrvalou bylinku s nekvetoucími lodyhami plazícími se po zemi, kvetoucí jsou krátce vystoupavé, 10-40 cm dlouhé. Listy jsou ledvinovité až srdčité s vroubkovanými okraji. Barva květů je modrofialová. Sbírá se kvetoucí nať i listy.

S čím pomáhá

Osvědčil se při astmatu, záněty horních cest dýchacích, kašli, zahlenění, zánětu průdušek a bolestech v krku. Též se využívá při chorobách močového ústrojí – rozpouští močové kameny a písek, léčí záněty močového měchýře a močových cest, bývá součástí čaje proti pomočování dětí.

Zevně se aplikuje na ekzémy, špatně se hojící rány, křečové žíly. Ulevuje při žaludečních nevolnostech a problémech s trávením, například průjmech. Pro vysoký obsah mnoha vitamínů se podává při chudokrevnosti a je velkou pomocí na jaře, kdy je organismus po zimním období vyčerpán.

Co si z popence připravit

Čaj – jednu kávovou lžičku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat.

Olej z popence – čerstvou nať nasekáme na malé kousky a zalijeme rostlinným olejem tak, aby byla ponořená. Ponecháme macerovat 21 dnů v teplém prostředí a slejeme. Mažeme křečové žíly.

Sirup z popence – 20 g sušené nati zalijeme 0,5 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Slijeme a přidáme 0,5 kg medu, zahříváme, aby se směs spojila. Užívá se jedna polévková lžíce 3 – 4x denně při problémech s dýchacími cestami.

Popenec využijeme i v kuchyni, přidává se do polévek, kaší, do nádivek, k masu. Přidává se i čerstvý – do pomazánek, salátů, tvarohu a vajíček.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here