Jak pěstovat bylinky ze semínek

semena
Zdroj foto: envato

Možná se vám pěstování ze semínek zdá příliš pracné a dáváte přednost koupeným rostlinkám. Ovšem z vlastní sadby budete mít mnohem větší radost a také budete přesně vědět, co má která rostlinka už za sebou. Rostlinky ze semínek rovněž od začátku zvykáte na podmínky, ve kterých budou růst i nadále.

Semínka jen čerstvá

Na setí si kupujte semínka vždy čerstvá, nebo používejte ta ze své loňské úrody (pokud máte jistotu, že se rostliny nesprášily mezi sebou). Stará semínka nevyklíčí a způsobí vám zbytečnou práci a rozladění.

Substrát

Substrát můžete použít buď koupený – v zahradnictví se prodává přímo substrát na bylinky, anebo si vytvořit svůj vlastní – budete potřebovat zeminu, písek a vyzrálý kompost (nejlépe v poměru 2:1:1) – vše důkladně promíchejte a případné větší částečky rozbijte.

sazenice
Zdroj foto: envato

Kam vysévat

V únoru, březnu a počátkem dubna je lepší vysévat bylinky doma nebo ve vytápěném skleníku. Pak už můžete vysévat do pařeniště, od května dokonce na záhony – bylinky by měly vyklíčit až po zmrzlých.

A které bylinky je možné pěstovat ze semínek

Z vlastní zkušenosti lze ze semínek pěstovat téměř všechny běžně známé bylinky – petržel, pažitku, estragon, mátu, bazalku, majoránku, meduňku, šalvěj i tymián. Někdy je klíčení velmi rychlé – například bazalka vyklíčí za týden. Klíčení také závisí na teplotě – zatímco petržel doma vyklíčí i za 14 dní, venku to bude trvat i 6 týdnů.

Co bylinky potřebují

Bylinky pěstované ze semínek potřebují zejména teplo, zálivku, živiny (které v koupeném i vlastnoručně vyrobeném substrátu budou), když vyklíčí, pak potřebují i světlo. Některé bylinky pěstované ze semínek je potřeba rozsadit – majoránka nebo bazalka.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here