Léčivé bylinky: Pokud jste milovníci bylinek, máte na své zahradě jistě notoricky známé druhy. Zkusit pěstovat však můžete i méně známé léčivky, které byly za dob našich babiček běžné. Navíc s nimi vykouzlíte voňavé zákoutí, některé se zasazují i pro okrasu.
Pokud rádi zkoušíte nové věci a zároveň patříte mezi nadšené zahrádkáře, přinášíme vám přehled bylinek, které běžně pěstovaly naše babičky. Kromě toho, že jsou léčivé, plní i okrasnou funkci a budou potěchou oka svými krásnými květy. Mnoho bylinek bylo zapomenuto a nyní díky vzrůstající oblibě přírodní léčby jsou jejich léčivé účinky oprašovány.
Oman pravý (Inula helenium)
Pochází z Kavkazu a zemí Orientu. Roste ve světlých lesích, na mýtinách, loukách, všude tam, kde je dostatečně vlhká půda. U nás se výhradně pěstuje, ale může zplanět tam, kde je dostatek vláhy.
Bylinka může být vysoká 80-200 cm. Má dřevnatý, tlustý, tmavohnědý oddenek. Lodyha bývá olistěná a větvená. Květy jsou velké 6-7 cm a mají jasně žlutou barvu. Sazeničky omanu seženete ve specializovaných obchodech. Má rád vlhčí dobře vyhnojenu půdu a slunečné stanoviště. Sbírá se a suší kořen.
- kašel a vykašlávání
- při nemocech dýchacích cest
- astma bronchiale
- poruchy trávení
- podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv
- při nadýmání, průjmech a střevních parazitech
Sléz maurský (Malva sylvestris)
Vyskytuje se v celé Evropě, u nás ho najdeme na většině území, hlavně v teplejších a nižších polohách. Většinou roste na návsích, kompostech, u zdí a plotů, podél cest a na pustých místech. Patří k statným trvalkám, dorůstá až 120 cm. Lodyha má laločnaté listy, pětičlenné květy mají barvu růžovou až červenou.
Daří se mu na jižně orientovaných, slunných stanovištích s propustnou, sušší, hlinitopísčitou půdou. Pozor se musí dát na přemokření.
- ochraňuje sliznice trávicího traktu a dýchacích cest
- využívá se při zánětech sliznic vnitřních orgánů
- doporučuje se při zánětu průdušek, hrtanu, chrapotu, mandlí a zahlenění
- při ledvinových kamenech a zánětech ledvin
- zevně při zánětu očí, suché pokožce, ekzémech, akné a slunečních alergiích
Lipie sladká (Lipia dulcis)
Setkáte se také s názvem „aztécký cukr“, pochází ze střední Ameriky, u nás se pěstuje jako přenosná rostlina a vynikne zejména v závěsných truhlících. Má poléhavé nebo plazivé stonky, které mohou mít až 1 m. Ve svých vejčitých listech obsahuje látku, která je sladká a může se tak používat místo sladidla. Vykvétá drobnými, bílými kvítky.
Vyžaduje propustný substrát a pravidelnou zálivku. Od jara do podzimu můžeme lipii pěstovat venku, s příchodem mrazíku musíme bylinku přemístit dovnitř.
- listy se používají místo cukru, zejména je vhodná pro diabetiky nebo lidi, kteří se snaží zhubnout
- dá se také využít do ovocných salátů a jako ozdoba dezertů
- blahodárně působí při kašli, nachlazení a astmatu
- lístky se konzumují mražené, sušené nebo čerstvé
Agastache anýzová (Agastache foeniculum)
Je nápadná, vytrvalá a poměrně aromatická bylinka. Je původně ze Severní Ameriky, kde roste planě na prériích a pláních. Většinou dorůstá výšky 60-80 cm, lodyha je přímá, hranatá a chlupatá. Květy jsou uspořádány v terminálním květenství, barvy světle fialové nebo modré.
Rostlinka se pěstuje v trvalkových nebo bylinkových záhonech, ale i v nádobách. Stanoviště jí vyhovuje slunečné nebo mírně zastíněné. Půdu má ráda propustnou a výživnou, mladé rostlinky potřebují zimní ochranu.
- protizánětlivý a antivirotický účinek
- při kašli a nachlazení
- rýma, paranasální dutiny
- zevně-obklady na rány
- slouží k dochucení pokrmů
Bukvice lékařská (Betonica officinalis)
Najdeme ji v teplomilných doubravách, lesních lemech a loukách. Vytrvalá bylinka s tlustým oddenkem je vysoká 20-80 cm. Má nevětvenou lodyhu s karmínově červenými nebo tmavě růžovými květy.
Vyžaduje slunečné stanoviště, propustnou, hlinitopísčitou půdu. Je mrazuvzdorná. V době květu se sbírá kvetoucí nať s listy.
- astma, dušnost, suchý kašel
- gynekologické problémy
- zánět močových cest
- průjmy
- následky mrtvice, ochrnutí