Lípie sladká

Česky:  

Lípie sladká
Latinsky:

Lippia dulcis
Slovensky:  

Aloisie sladká

Lípie sladká má svůj původ v Číně. Existuje už asi 225 milionů let, což ji řadí mezi nejstarší druhy na naší planetě.

Česky: Lípie sladká, Latinsky: Lippia dulcis, Slovensky: Aloisie sladká

Léčivé účinky

 • Léčí projevy astmatu, bronchitidy, černého kašle a dalších respiračních onemocnění.
 • Blahodárně působí také na trávicí ústrojí – bojuje proti nadýmání, bolesti žaludku či zácpě.
 • Působí proti vzniku rakoviny a srdečního selhání.
 • Bojuje proti křečím.
 • Léčí menstruační problémy.
 • Podporuje nervový systém.
 • Působí jako diuretikum a expektorant.

Použití a přípravky

Pro svou jedinečnou chuť a vůni je lípie hojně používána v asijské kuchyni. Tato chuť a vůně může být ale natolik nepříjemná, že si lípie vysloužila přezdívku „ďáblův hnůj“.

Z rostliny se používá pryskyřice, která se získává řezy v kořenech. Používá se jako lék.

 • Správná dávka závisí na zdraví, věku a dalších faktorech spotřebitele.
 • Pryskyřice se aplikuje přímo na kůži na mozoly.
 • Taktéž se používá v kosmetice a jako příchuť v potravinách.
 • Používá se v látkách k odrazování koček, psů a divoké zvěře.

Tekuté sladidlo

Natrhejte čerstvé lístky. Dbejte, aby šlo o nekafrový druh lipie, jinak budete dost možná bojovat s nepříjemnou pachutí. Přelijte šálkem vody a nechte několik minut louhovat. Přeceďte a sladký „čaj“ použijte k doslazení nápojů, dezertů apod. je nekalorický.

O lípii

Ačkoli lípie patří mezi nejstarší rostlinné druhy na Zemi, její rozšíření v přírodě je dnes již velice vzácné a vyskytuje se pouze ve dvou oblastech Číny. Dnes je pěstována ve Spojených státech a některých částech Asie.

Lípie pochází z druhu obrovského fenyklu a má jedinečnou chuť a vůni. Je to vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až dva metry a obsahuje asi 30-40 listů. Kvetoucí stonky mohou být až 3 metry vysoké s velkým množstvím kanálků v kůře – tyto kanálky obsahují pryskyřici. Květy jsou bledé a zelenkavě žluté.

Plody jsou oválné, tenké a ploché a mají červenohnědou barvu s mléčnou šťávou. Kořeny jsou masivní a husté. Všechny části rostliny mají podobnou výraznou vůni. Sklízí se od června do srpna. Z rostliny se používá hlavně pryskyřice.

Kontraindikace:

Není vhodná pro osoby trpící vážnými poruchami ledvin.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů