Jistě se vám také někdy stalo, že se vám prostě všechny bylinky na zahrádku nevešly. Co s tím? Některé bylinky můžete s přehledem pěstovat v truhlících nebo můžeme použít květináč. Navíc přes léto je necháte volně venku a na zimu je můžete zazimovat v chladnější místnosti či zimní zahradě, a o citlivější bylinky tak nepřijdete ani při velkých mrazech.
Rozmarýn v květináči
Jednou z takových bylinek, které v květináči pěstovat lze, je i rozmarýn. Můžete si zvolit klasický rozmarýn, nebo dokonce rozmarýn jako stromek na kmínku. Obojí je vhodné pro pěstování v nádobě. Rozmarýn se dá dobře tvarovat a zastřihávat. Jeho pěstování v nádobě vám umožní dát jej na přímé slunce v létě (které miluje), ale i pod střechu, když přijdou vydatné deště (protože nemá rád přemokřenou půdu), a hlavně zazimovat jej na zimu, protože ani rozmarýn, který se prodává jako mrazuvzdorný, obvykle nepřežije velké mrazy pod -20 °C anebo holomrazy.
Levandule v květináči
Druhou bylinkou vhodnou i do květináčů je levandule. Také existuje i ve variantě jako stromek na kmínku. Stejně jako rozmarýn je dobře tvarovatelná. Miluje slunce, nevadí jí však ani déšť. Obvykle přežívá i naši zimu zcela bez problémů. Přesto pěstování v květináči jednak umožní umístit levanduli tam, kde ji zrovna potřebujete – např. u kvetoucích růží, aby je nenapadly mšice, nebo u zahradních cestiček pro okrasu apod.
Bazalka v květináči
Bazalku se opravdu vyplatí pěstovat v květináči než přímo v bylinkové zahrádce. Je to velmi jemná a náchylná bylinka, která nesnáší přímé slunce, ani vítr či prudký déšť. V květináči ji vždy můžete jednoduše přenést na vhodnější stanoviště. Pozor také na molice, které bazalku často napadají. Je potřeba jí kontrolovat listy zespodu, zda se tam již nevyskytují tito bílí motýlci, protože při větším napadení hrozí, že se vám dostanou i na další rostliny. Další bylinky, které můžete s úspěchem pěstovat v květináči, jsou: petržel, pažitka, máta, saturejka, tymián, dobromysl a další.