Tahle asijská kopřiva neoslní jen v kuchyni, ale také v domácí lékárničce

perila krovita
Zdroj foto: Henry Heatly from Chicago, United States of America / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Pokud milujete vietnamskou kuchyni, pak perilu křovitou (Perilla frutescens) nejspíš velmi dobře znáte – a ani o tom nevíte. Pokud jste někdy pátrali nad původem zajímavé mátové chuti a skořicové vůně třeba v jarních závitcích nebo polévce  phở, pak jste na správném místě. Ta drobná rostlina, která zdálky připomíná kopřivu a tvoří nedílnou součást bylinkových truhlíků každého dobře zásobeného asijského bistra, je právě perila.

V kuchyni se užívá na mnoho způsobů. Jako čerstvá doplní saláty a polévky a v podobě oleje dodá pokrmům vůni a velmi jemnou pikantnost. Je jen nutné dbát na to, aby nikdy nebyla vystavena dlouhotrvajícím vysokým teplotám, v tu chvíli přichází o všechny vonné silice a ztrácí své cenné vlastnosti.

Perila křovitá v domácí lékárničce

I když jde o bylinku původem z Asie (pravděpodobně někde z oblasti indických pohoří), velmi dobře se jí daří i u nás. Pokud tedy hledáte nějakou exotickou léčivku do truhlíků, ale i na záhonky, pak je perila křovitá skvělou volbou.

Čerstvou nať můžete použít do pokrmů, ale také jako přísadu pro léčivou inhalaci. Velkou hrst stonků s listy stačí zalít horkou vodou a inhalovat vonné páry, obsahující léčivé silice. Tato kůra pomáhá proti astmatu i alergické rýmě. Je doporučováno ji aplikovat 2-3x denně podle potřeby, případně jako akutní pomoc při potížích. Délka inhalace by neměla přesáhnout 15 minut.

perila
Zdroj foto: Dalgial / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Léčivý je i olej z perily

Perila vypadá jako drobná kopřiva se srdčitými ozubenými listy a chlupatým stonkem. Z jejích semen se lisováním získává cenný olej. Ten pomáhá zejména na nejrůznější kožní obtíže. Jeho největší devízou je vysoký obsah nasycených i nenasycených mastných kyselin, stejně jako vitamínu E. Ten působí jak antioxidant a dokáže naši pokožku omladit a zbavit ji počínajících vrásek.

Olej z perily má však také antibakteriální a antivirové účinky. Používá se proto k ošetření kožních lézí i pokožky, náchylné ke vzniku akné. V tomto ohledu odkáže zapůsobit i preventivně. V pleti zadržuje vlhkost a při nanášení se prakticky okamžitě vstřebává. Je tedy vhodný i pro okamžité ošetření suché a šupinaté pokožky, stejně jako zralé pleti, vyžadující speciální péči.

Náš tip: zevně i vnitřní (kombinace podání) se olej z perily uplatní i při léčbě revmatoidní artritidy. Současně s doporučenou dávkou pro vnitřní užití je nutné potírat i postižená místa, a to 2-3x denně. Před první aplikací použijte olej na citlivé místo na pokožce a počkejte 24 hodin. Pokud se nedostaví alergická reakce, je vše v pořádku.

Perilový olej lze užívat i vnitřně

Ovšem nemusíte se omezit jen na aplikaci oleje na kůži. Užívat ho lze i po kapkách, a to buď na lžičce nebo jako součást jídel (salátů, polévek apod). Doporučená denní dávka je šest gramů denně. A s čím vám tato dávka pomůže? Především dokáže pozitivně ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi, čímž působí na oběhový systém a slouží jako prevence infarktu.

Dokáže rovněž pomoci se zažíváním a působí v boji proti alergiím, a to díky své schopnosti blokovat účinky histaminu. Dávku oleje můžete užívat i v případě, že se potýkáte s nevolností a zvracením. Je-li způsobeno toxiny v jídle, pak potíže zmizí opravdu rychle. Koneckonců, varianta perily křovité (známá jako shiso) se hojně uplatňuje i v japonské kuchyni, kde se přidává do pokrmů z ryb. Dokáže si totiž poradit s toxiny v jídle.

A na co si dát pozor? Použití perily je téměř neomezeno. To vnitřní by měli zvážit jen lidé, užívající léky proti krvácení nebo ti, kteří se potýkají se zvýšenou krvácivostí. V takovém případě by mohla tato bylinka působit na jejich zdraví negativně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here